Suguhaiguste testimine 30.08.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Kevadel naistearsti kontrollil ja seejärel HTI laboris käies selgus, et mul on papilloomviirus, tüvi 33. Aasta varem günekoloogilises kontrollis käies võeti samuti tupest proovi ning kõik oli korras. Käesoleva aasta algul tekkisid abikaasal kõrvalsuhted ning juulis lahutasime abielu. Minul teisi seksuaalpartnereid olnud ei ole, abielus olime 9 aastat. Viimast korda olin abikaasaga vahekorras detsembri lõpus või jaanuari alguses ning uut suhet pole siiani tekkinud. Abikaasa väidab, et meie abielu jooksul ta kellegagi vahekorras olnud ei ole ning papilloomviirus pidi mul tekkima 9 või enamgi aastat tagasi. On see reaalne? Ja teine probleem - ka millalgi kevadest või veidi varemgi tunnen vahetevahel tupe piirkonnas kihelust või kerget põiepõletiku tunnet, mis kord kaob, siis jälle päeva-paari või isegi nädala pärast naaseb ning pärast urineerimist olen pühkinud ka lima. Küsimus: kas see viitab võimalikule täiendavale suguhaigusele, mida günekoloog ei kontrolli? Kas võimalikke täiendavaid suguhaigusi tuleks lisaks günekoloogilisele kontrollile kusagil eraldi testida ning kus on seda võimalik teha?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
Papilloomiviirusega (HPV) nakatumine toimub sugulisel teel. Sageli on mehed peale nakatumist viiruse edasikandjad ja haigestuvad ise väga harva. HPV võib organismis püsida aastaid, ka 10 aastat. Kõik sõltub inimeses immuunsusest. Kui organismi vastupanuvõime on hea, ei saa viirus kahju teha ja sageli tõrjub tugev organism viiruse organismist välja. Seega on võimalik, et HPV on olnud organismis üle 9 aasta. Naistel kahjustab HPV emakakaela rakke ja võib põhjustada emakakaela vähki. Seetõttu peavad naised, kellel on avastatud HPV , jääma regulaarsele jälgimisele naistearsti juurde. Sellisel juhul tehakse täiendava uuringuna kolposkoopia ja vajadusel biopsia. Jälgimistaktika ja ravi sõltub analüüsi(PAP) tulemustest, kolposkoopia leiust ja biopsia vastusest. Kõrge riski HPV 33 kandja peab kontollis käima kindlasti 2 korda aastas.
Kihelus tupes on kõige sagedamini seotud tupe seenpõletikuga. Kaebused
erinevate suguteede põletike puhul võivad olla väga erinevad, seega ei saa välistada sugulisel teel levivate haiguste võimalust. Kui Teil on kahtlusi, soovitan teha testid klamüüdia ja trihhomonoosi suhtes. Neid teste saab teha kindlasti enamikes kliinikutes.