kas tabletid mõjutavad meeleolu? 23.08.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen kasutanud rasestumisvastaseid tablette Mercilon regulaarselt natuke üle 2 aasta. Esimest korda kirjutati need mulle umbes 6 aastat tagasi, aga siis oli nende kasutamises pause.
Juba pikemat aega (üle aasta) olen aga olnud väga kergesti ärrituv. Väga pisikesed asjad ajavad mind nutma ja kui vihastan, siis kipun kohe ka häält tõstma. Enamasti saab selle hüsteeria kaela mu mees ja tunnen, et hakkan talle vist tasapisi sellega juba liiga tegema. Õnneks tavaliselt läheb see suhteliselt ruttu üle (15-30 minutuga). Mäletan aga, et kunagi olin ma väga rahulik inimene.
Seoses sellega tekkis mul küsimus, et kas on võimalus, et rasestumisvastased tablettid põhjustavad sellist ärritumist? Kui nii, kas aitaks tablettide vahetus või tuleks teha hoopis paus? Üldiselt olen ma nendega väga rahul olnud, sest nad on oma tööd hästi teinud ega ole põhjustanud mingeid muid kõrvalnähte.
Ette tänades ja teie arvamust ootama jäädes.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
meeleolu muutused, ärevus või hoopiski depressioon on ühed võimalikest pillide kõrvaltoimetest, mida esineb siiski suhteliselt harva. Meeleoluhäired on seotud pillide gestageense komponendiga. Kuna turul on palju erineva gestageeniga pille, võib abi olla pillide vahetamisest teistsuguse gestageeniga pillide vastu( näit. Logest).