Menstruatsioon "tükiline" 31.10.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Millest võib olla põhjustatud nn. "tükiline" menstruaalveri? Mul on see olnud suuremal ja vähemal määral algusest saadik (ca 12 a). Olen 26 aastane ja sünnitanud ei ole. Günekoloog ütleb, et tegu on ilmselt pärilikkusega (ka emal on alati vereklimpidega mentsr. olnud). Kas see on normaalne ja kui mitte siis kuidas selle vastu võidelda?

Ette tänades!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Oleks vaja teada, kas Teil on vererohke menstruatsioon, kus verd tuleb rohkelt ja hüüvetena (see ei ole normaalne ja vajab edasisi uuringuid ja ravi) või on tegemist sellega, et menstruatsiooni ajal sidemele tuleb ka väikesi verehüübeid ja limaskestaribakesi (see on normaalne). Rohke menstruaalverejooksu (menorraagia) põhjusi võib olla mitu- tegemist võib olla emaka väärarendiga, emaka lihase või limaskesta healoomulise kasvajaga (müoomid, polüübid) , sellega ,et emaka limaskestas tekib liigselt prostaglandiine, aga ka verehaigusest (hüübimissüsteemi haigused).

Ravi peaks lähtuma võimalusel põhjusest. Soovitav oleks alustada ultraheli uuringust: uuringul on näha kas emakas on tavapärane ja ei esine müoomisõlmi või muutunud paksenenud emaka limaskesta . Raviks võib kasutada rasestumisvastaseid pille (pillide kasutajatel menses lüheneb ja vereeritus väheneb), menstruatsiooni ajal võib proovida kasutada ka mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid (ibuprofeen, naprokseen, diklofenak jt. aitavad vähendada menstruaalvere hulka, kui see on tingitud emakalimaskestas liigsest prostaglandiinide produktsioonist),peale sünnitust võiksite mõelda ka hormoonspiraalile (vereeritus väheneb tunduvalt ,mõnedel juhtudel võib menses isegi puududa).

Edu soovides Aire Sekavin