Tsüst, müoomi sõlm 16.05.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 45a, peaaegu 3a. aastat tagasi hakkasin saama menstr.tsükli puudulikkuse pärast hormoonravi. Üle aasta olen kasutanud Novofrem-i. Mingeid günekoloogilise kasvajaid ei ole siiani olnud. Aborte ega sünnitusi ei ole olnud.

Aprilli alguses pidi algama menstr., kuid ülivähesel määral oli pruunikat eritist 7.-8.aprillini. 3nädalat hiljem hakkas määrima 29.04.-30.04. Enne seda vaevas kõhupuhitus. Üks päev oli puhas ja siis hakkas menstr. 02.-06.05

Kuna arsti vastuvõtuni on aega, sooviksin väga teada saada, mida toob kaasa sonograafilise uuringul saadud vastus:
emaks 51,4mm, 51,3mm, läbim.50,1mm
emaka limaskesta läbim. 8,2mm ühtlane
par.munasari 29,0*29,4mm norm.
vas.munasari 34,3*32,6mm meenutab endometrioidset tsüsti
CD vaba
leid: emaka eesseinas intramur, -subseroosne müoomi sõlm 45,2mm
Märkus: Vajab Co 125

Kui tõsised on saadud andmed, mida tähendab endometrioidne tsüst, kui tõsine on leitud müoomi sõlm, kas Novofrem-i võib edasi võtta?

Tänan!
Murelik naine

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Murelik Naine!
Teie liigne mure on asjatu, tegemist ei ole suure tõenäosusega vähiga.
Jätsite kirjutamata, millist ravi alustasite 3 aastat tagasi. Ultraheli günekoloogilise leiu põhjal on kahtlus vasaku munasarja tsüstile, mis võib olla täidetud vana verega ehk olla endometrioidne ehk šokolaadtsüst. See on väike tsüst ning kaebuste puudumisel võib teda lihtsalt jälgida, kui uuring Ca 125 on normi piires. Üle 6 cm tsüstid on tõelised kasvajad ehk tsüstoomid ja need opereeritakse kindlasti, sest reeglina tekivad nendega ka mitmed kaebused.
Analüüs Ca 125 on onkomarker munasarja vähile, mis suure tõenäosusega välistaks pahaloomulisuse, kuid endometrioosi korral võivad onkomarkerite näidud olla tõusnud. Teid on uuritud nii täpselt seetõttu, et olete sünnitamata naine ja kasutate hormoonasendusravi.
Endometrioosist saate juurde lugeda www.endometrioos.net lehelt.
Juhuleiuna on leitud emaka eesseinas üksik müoomisõlm, mis paikneb emaka lihaskesta pinnal. See peaks olema ka käega tunda. Müoom on emaka healoomuline lihaskesta kasvaja, mis on sõltuv munasarjade hormoonidest.
Suure tõenäosusega jääte jälgimisele nagu ikka hormoonasendusravi saavad patsiendid.
Hormoonasendusravi ravijuhendiga saate tutvuda www.ens.ee lehelt.
Teid nägemata arvan nii, kui onkomarker on korras, siis korratakse ultraheliuuring poole aasta pärast muude kaebuste puudumisel.
Suure hirmu tõttu on alati võimalik operatsiooni teel eemaldada emakas koos müoomisõlmega ja munasarjaga. Selleks aga peab olema Teie nõusolek.
G.Litter
www.naistearst.ee