menstruatsioonitsükkel ja hormonaalsed häired. 23.04.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

1. Minu viimase aasta m.tsükli pikkused on olnud nt. sellised: 40, -, 31, 34, 41, 33, -, 31, 31, 34, ning sellel aastal: 37, -, 33 päeva.
Kas selline tsükli kõikumine võib normaalne olla? Kas selle põhjal võib juba arvata et mul esinevad hormonaalsed häired ning see võib olla takistuseks mul rasestuda? Laparoskoopia oli põhimõtteliselt korras.

2. Tunnen veel huvi, et kui "päevad" on jäänud hiljemaks, siis olen mõned päevad enne menstruatsiooni algust tundnud, et kohe kohe algavad, selline punnituse ja pingetunne on alakõhus (3-5p) ja kui lõpuks siis algavadki, siis tugevate valudega. Valud on mul alati tugevad muidugi olnud, olenemata tsükkli pikkusest. Lühema tsükkli korral on vahel vaid menstr.-eelsel päeval selline pingetunne kõhus, kui sedagi. Küsimus siis selline, et ega see ei saa kuidagi viidata väga varajasele iseeneselikule raseduse katkemisele?

Teie vastust ootama jäädes ning ette tänades,
K. 26a.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Päris normi variandiks sellist m.tsükli kõikumist ei saa pidada.Kuna Teil on väljendunud premenstruaalne sündroom võiks arvata,et tegemist on östrogeenide suhtelise liigproduktsiooniga,võrreldes progestiiniga.Mina soovitaksin Teile nn.tsüklilist progestiinravi.Ravi alustatakse menstruatsioonitsükli 15. või 16. päeval ja jätkatakse üldiselt 10 päeva kuue menstruatsioonitsükli vältel.Ravimitest soovitan Dufastoni 10mg päevas ja ravimi võib välja kirjutada ka Teie perearst.Siia juurde soovitaksin ka apteegi käsimüügil olevat kuningakepiõli koos E-vitamiiniga,1 kapsel päevas.Loomulikult elage ka normaalset suguelu selle abistava ravikuuri ajal ja ma usun,et sügiseks on kõik korras.Edu soovides,Maie Väli