Klamüüdia 09.03.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
milline on lähtuvalt Teie kogemusest parim ja tulemust andvam klamüüdia ravim? (olen kuulnud mingist paaripäevasest tugevast annusest ja ka ravimist nimega klaritromütsiin).
Kas kopsu- ja sugulisel teel leviva klamüüdia ravimid on samad?
Kas esimese haigustekitaja on leitav verest ja teine suguteede proovidest?
Tänan!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Sugulisel teel levivate haiguste ravimiseks on olemas ravijuhised, kus on eeskuju võetud teiste arenenud riikide kogemustest ja meie Seksuaalsel Teel Levivate Infektsioonide Eesti Ühing töötas need välja:
http://www.eusti.ee/ravijuhise.htm

1. Urogenitaalse klamüdioosi valikravimiks on doksütsükliinirea preparaadid, rasedatele makroliidid ehk vanemat tüüpi erütromütsiinrida, uuemaid on mõni valik, hetkel Eestis 2, kuid mõlemile lisab ravimi maaletooja juurde, et rasedatel pole ravimit küllaldaselt uuritud ning arst peab kaaluma võimalikku kasu ja kahju patsiendile. On olemas ka ühekordsed annused, kuid kogemus näitab, et sageli ei piisa sellest ravist. Ühekordsed annused oleksid õigustatud värske ja ägeda nakkuse puhul (ka juhuvahekorrad). Vahel ka ennetamiseks, n. vägivaldsed vahekorrad, vägistamine jm. Enamasti aga patsiendid ei tea, millal võis nakatumine toimuda, sageli ka aastaid tagasi.
Kaasajal kasutatakse väga tundlikke DNA metoodikal põhinevaid uuringuid. Kuid need ei näita, millal nakatumine toimus ja kellelt see on saadud. Ka ei ole võimalik DNA metoodikal põhinevatel uuringutel määrata haigustekitaja tundlikkust ravimitele.
2. Võimalik, kuid kopsuarstide arvates ei ole kopsuklamüüdia mingi probleem normaalse immuunsusega inimesele nagu ka toksoplasmoos. Sellised "nakkused" on ohtlikud vaid langenud immuunsusega patsientidele nagu näiteks aidsi haiged. Reeglina ei ole vaja neid ravida, vaid tugev ja terve organism saab ise nendega hakkama.
3. Verest määratakse vaid antikehi, mida saaks teha mõlemil juhul. Kaasajal on need uuringud oma aktuaalsuse kaotanud, (Era)laborid teevad neid vaid seetõttu, et on mõningaid arste ja patsinete, kes neid tellivad ja nende eest ka soovivad tasuda. Suguhaiguse diagnoosi saab vaid välja panna materjali uuringute põhjal suguorganitest, ehk klamüüdia kui rakusisene bakter kasvab vaid silinderepiteelil. Vastasel korral oleks see inimõiguste rikkumine ja väga solvav patsiendile.
Ravimine on arstikunst, ning iga indiviid on maailmas ainulaadne. Kaasaja hariduse ja haritusega arst ravib patsienti kui tervikut, mitte bakterit.
G.Litter
www.naistearst.ee

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

Klamüüdia ravi ja eneserahuldamine

Tere. Minul avastati klamüüdia. Kas seda haigust põdedes ja antibiootikumi kuuri ajal on lubatud eneserahuldamine?

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Võib küll. Dr Kadastik

Loe edasi

Suguhaigus

Tere!
Eelmise aasta juunis selgus analüüside tulemusena, et mul on klamüüdia. Sain ravi. Kuu aega pärast ravi teostati kordusanalüüsid - kõik oli korras.
Minu küsimus: kas väljaravitud klamüüdia ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere,
klamüüdia on sugulisel teel leviv haigus. Peale korralikku antibakteriaalset ravi klamüüdia "ise tekkida" ei saa. Klamüüdia ravi tuleb alati teha koos partneriga ja peale ravi on vajalikud ...

Loe edasi

Klamüüdia..

tervist Dr. Katrin Seemen

Mul oleks selline lihtne küsimus, et kus saaks tallinnas klamüüdia analüüse teha? Seda siis nii mulle, kui ka partnerile.


Kristina

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere! Kõikides naistenõuandlates ja naistearsti või naha-suguhaiguste arsti erakabinettides on võimalik anda klamüüdia analüüsi. Mees saab anda analüüse androloogi, uroloogi või naha-suguhaiguste arsti ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi