beebipillid - ja uus rasedus 03.03.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Küsimus beebipillide osas.
Olen kasutanud ühte ja seda sama preparaati juba 5 a - Logest. Vanus 26a. Üks laps sünd 2000 a.
Perearsti soovitas mul pausi teha nendest pillidest. Et ma nagu teeksin endale karuteene või nii kui kunagi veel lapsi tahan siis nende pillide pärast ei pruugi neid saadagi.
Mis ma tegelikult peaksin ette võtma. Kas see on tõsi et nii pika aega kui võtta rasedusvastaseid preparaate võib uue lapse saamisel tekkida raskusi.
Kas on neil preparaatidel mõni kahjustav toime naise organismile.
Jutte olen kuulnud aga ootaks arsti seisukohta selles küsimuses.

Lugupidamsiega

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui teil ei ole plaanis lähiajal sünnitada, siis pillide pausi ei ole küll mõtet teha. Lõpetate siis, kui soovite rasestuda. On tehtud uuringuid, kui patsient on võtnud järjest pille 10 a. ja enam, siis on leitud vähest riskitõusu edaspidi rinna vähi tekkes, kui teil on ka selleks perekondlik soodumus. Kui te vahepeal sünnitate ja hakkate uuesti pille võtma, siis seda riski pole. Samas neil naistel, kes on võtnud pille ,siis munasarja vähki on tunduvalt vähem. Pillidel ei ole leitud kahjustavat toimet edaspidi uue lapse saamisel. Igal juhul abordi tegemine on mitmeid kordi kahjulikum. Dr kadastik