Polütsüstilised munasarjad ja muu 29.01.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp dr Väli,

minu lugu ulatub tegelikult vist umbes 10 aasta taha. Kui olin 18 aastane, siis jäid päevad lihtsal kuudeks ära. Toona tuvastati vereprooviga, et "hormoonid polnud paigas", päevad kutsuti esile (ei mäleta ravimi nime) ja seejärel kirjutati välja Tri-minulet, mida kasutuasingi (hiljem raseduse vältimiseks) peaaegu 9 aastat. Käisin üle paari aasta ka günekoloogilises kontrollis, midagi erilist toona ei avastatud, ka vaevusi peale mõningase vooluse pole olnud. Nüüd pole ligi aasta aega enam pille võtnud ning sügisest enam ka muid kaitsevahendeid kasutanud. Kevadest sügiseni käisid päevad enamvähem regulaarselt, olid ka üsna vererohked. Sügisel läksin kontrolli ning esmalt ilmnes suureks ehmatuseks, et klamüüdiatest oli positiivne, on võimalik, et olen seda haigust põdenud 6-7 aastat. Peale 10-päevast ravi kinnitati nii mulle kui partnerile, et klamüüdiast oleme vabad. Käisin ka ultrahelis, seal probleeme ei ilmnenud. Arst andis ka saatekirja vereproovile, et hormoone mõõta tsükli 3-5 päeval. Kui peale oktoobrikuiseid päevi enam uut tsüklit ei alanud ning andsin vereproovi nö suvalisel ajal ära. Uue aasta alguses sain teada, et vereproov näitas pcos-i. Praeguse kava järgi on plaanis lap. koos munasarjade drillimisega, uuritakse ka liidete olemasolu, vajadusel kõrvaldatakse. Enne lap-i ravi ei saa. Praeguse seisuga lähen lap-ile aprillis või mais. Soovin teada, kas Teil on mingeid soovitusi,kuidas toimida veel enne lap-i,vitamiinide, ravimtaimide ja elustiili osas? Olen 27, ülekaalu ei ole, teen regulaarselt tervisesporti. Ka näonaha ja karvakasvuga probleeme ei ole. Peale Pcos diagnoosi saamist (ca 3 nädalat tagasi) olen piiranud süsivesikuid ja joonud kortsleheteed. Dets oli menstruatsioon. Ilmselt ei ole nende kahe haiguse koosmõju tõttu mu võimalused rasestuda praegu väga suured, aga kas saaksin enne lap-i veel ise midagi ette võtta?
Ette tänades,
murelik patsient

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Te olete juba teinud kõik õigesti ja erilisi soovitusi enne operatsiooni ei olegi.Lap.on kindlasti vajalik ja see lahendab ilmselt kõik Teie probleemid.Rasestumise võimalused on Teil ilmselt piisavalt suured. Edu soovides,Maie Väli