rasestumisvastsed vahendid noortele 05.11.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olen sotsiaalhoolekande asutuse juhataja ja palun Teie käest nõu. Kuna töötan sellel ametikohal alles lühikest aega, siis ei ole mul ka suuri kogemusi.
Meie asutuses on kaks osakonda: lastekodu ja hooldekodu. Lastekodu osakonnas on 19 kasvandikku, kellest 15 on sügava või raske vaimupuudega ja siia lisanduvad veel muud liitpuuded. Asudes tööle avastasin, et tüdrukuid süstitakse iga kolme kuu tagant, selleks et vältida nende rasestumist. Mulle tundub, et see ei ole kõige õigem teguviis, kuna tean, et see ei mõju kõige paremini noorte tüdrukute tervisele. Kas mul on õiged teadmised sellest?
Keelasin süstimise ära, kuid nüüd on meil ikkagi üleval probleemid. Vaimupuudega kasvandikud ei kontrolli alati oma käitumist ja oleme hirmul, et mõni neist võib soovimatult rasestuda. Kevadel korraldasin lastele seksuaalkasvatuse alase koolituse, pidevalt räägivad kasvatajad nendel teemadel, kuid oht on kogu aeg õhus. Tüdrukud kõik õpivad nädal aega endale jõukohastes koolides ja sealset tegevust me ka ei ole võimelised kontrollima. Nädalavahetustel on olnud juhuseid, kus keegi plagab lihtsalt lastekodunt ära ja reisib juhusliku Interneti teel saadud tuttava noormehe juurde.
Probleem on suur ja loodan saada Teie käest asjatundlikku vastust.
1. Kas jätkata edasi süstimist või on tabletid siiski ohutum vahend noortele?
Tablettide puhul kaasneb meil see häda, et me ei suuda nende regulaarset võtmist kontrollida. Samas ei saa ma välistada, et paari tüdruku puue ei ole takistuseks, et neist kunagi ei või saada emad. Kuidas süstid mõjuvad tulevikus rasestumisele?
2. Võib-olla on veel mingid muud võimalused, mida saame kasutada.
Mulle tundub, et seaduslikult ei ole see asi ka reguleeritud ja iga asutus toimetab oma parema äranägemise järgi. Olen püüdnud saada erinevatelt spetsialistidelt nõu, kuid midagi tarka ei ole teada saanud.
Parimate soovidega Teile: Eve

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Lugedes teie kirja arvan, et antud meetod on nenedele tüdrukutele parim.(süstitav hormoon) Tabletid oleksid pisut leebemad, kuid neid peab võtma iga päev ja selline meetod ei oleks üsaldusvääärne, kuna tüdrukud ei võtaks ju regulaarselt neid. On võimalik ka kasutada plaastreid, mida vahetatakse kord nädalas, kuid ega seda vist ka ei suudeta jälgida väga täpselt. Kord kolme kuu tagant süstime (antud hormoon on kollaskeha hormoon) pole üldsegi nii kahjulik kui arvatakse. Lihtsalt on tegemist depoo-preparaadiga. Kõrvaltoimeks on sageli kaalu tõus ja oht osteoporoosile. Seega peaks lisana Ca tablette kindlasti. eriti kui tarvitatakse pikemat aega. Üle 5 aasta siiski ei soovitata noortel kasutada. Dr Kadastik