Päevad ja pruun voolus 29.09.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Tarvitan juba 4.ndat aastat Diane tablette. Päevad hakkavad mul alati neljandal tabletivabal päeval ja kestavad alati 7 päeva, seega pean alustama uue tabletilehega siis, kui menstruatsioon alles kestab. Nii on see olnud kogu tablettide tarvitamise aja. Kas see on normaalne?

Esimesel ja teisel päeval on vereeritus väga suur ja tihtipeale eritub klimpidena. Kas ka see on normaalne?

Teine mure - viimane menstruatsioon jäi lühemaks kui muidu (kestis 5 päeva ja oli ka vererituselt väiksem), ning nüüd, 8.ndal tsükli päeval (ehk siis 3 päeva peale mens. lõppemist) tekkis mul hommikupoole pruun määrimine. Tundsin ka ise, kuidas midagi justkui väljus tupest. Sama päeva jooksul rohkem määrinud ei ole. Millega võib olla tegu, kas on võimalik, et lühikeste päevade tõttu jäi midagi veel emakasse sisse, mis kogunes ja väljus nüüd korraga?

Tänan vastuse eest,
muretseja

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Olete tablette kasutanud õieti (21 päeva pille, 7 päeva ilma pillideta,21 päeva pille jne). See, et veritsus ei ole lõppenud uut tabletilehte alustades on täiesti normaalne.
Tavapäraselt pillide kasutamise ajal on vereritus regulaarne ja vähene (võrreldes ilma pillide kasutamiseta). Kui Teil enne pillide kasutama hakkamist olid väga vererohked menstruatsioonid, on võimalik, et ka kasutades pille vereeritus on veidi suurem. Kui vererohkus on tekkinud hiljem oleks soovitav günekoloogiline läbivaatus ja ultraheli uuringu. Rohkenenud veritsust võivad põhjustada nii põletik, kui näiteks emaka müoomid , polüübid jne. Pidage oma raviarstiga nõu, võib olla oleks võimalik/vajalik vahetada Diane pillid madalama östrogeeni sisaldusega pillide vastu.
Kui olete viimasel kuul unustanud tablette regulaarselt võtta, või olete kasutanud juurde mingeid teisi ravimeid võiksite teha rasedustesti, et välistada raseduse võimalus. Kui veritsus kordub vajaksite ikkagi reaalset konsultatsiooni , eelkõige põletike ja emaka muu patoloogia väljaselgitamiseks.
Ilusat sügist soovides Aire Sekavin