Sünnitamine pärast müoomi eemaldamist 30.08.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen 34 a. kahe lapse ema. Mure on järgmine- juuni lõpus eemaldati mul laparoskoopilise operatsiooni teel kaks müoomisõlme, üks 6 ja teine 1cm. Haigusloos kirjas et emakahaav ja looz koaguleeritud, õmblemist ei vajanud. Kuigi arst otseselt ei öelnud, aga ma arvan siiski,et rasedaks ma nii ruttu (võib-olla enam kunagi?) poleks tohtinud jääda, aga ikkagi see juhtus. Kas ma pean nüüd kindlasti otsustama abordi kasuks või võin ka sünnitada, olen kuskilt kuulnud, et haavaga emakas võib rebeneda. Samas kas võib-olla, et selline arm on ikkagi niivõrra paranenud, et ma võin otsustada sünnituse kasuks. Kui ohtlik see on? Eelnevad rasedused ja sünnitused on kulgenud hästi. Operasiooni ja võimaliku rasestumise vaheline aeg võiks olla 30-50 päeva, täpselt ei oskagi arvata, sest eelmine kuu võtsin Postinori tableti, mis arvatavasti lõigi tsükli ja päevade arvestamise segi. Arsti aeg on mul ka küll varsti, aga see tundub ikkagi liiga pikana, et elada teadmatuses ja hirmus. Aitäh, jään Teie vastust ootama.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Oluline on, milliste sõlmedega oli tegemist ja kui sügavalt on neid eemaldatud. Seda teab täpselt operatsiooni teostanud arst. 6 cm sõlm on suur sõlm, mille tõttu võis ka haav suurem olla. See, et Te ei vajanud õmblust, on hea enne.
Kindlasti ei ole sünnitamine vastunäidustatud. Kuid aja suhtes peale operatsiooni on kindlasti eriarvamusi.
Lõpliku otsuse teete siiski vaid Teie, arstid on nõustaja ja konsultandi rollis.
Arukas oleks pöörduda naistearstile koos operatsiooni väljavõttega. Kindlasti on vajalik tupekaudne ultraheliuuring emaka seina ja operatsioonihaavade jälgimiseks.
Rebeneda võib ka haavata emakas (üliharva), kuid ka keiserlõike järgselt sünnitavad patsiendid iseseisvalt.
Vajate nii opereeriva arsti kui ka rasedust jälgiva arsti otsust. Kui vaatamata kõigele otsustate sünnitada, siis on arstide kohus Teid igati aidata, uurida ja nõustada.
G.Litter
www.naistearst.ee