antibeebipillide võtmise lõpetamine 18.08.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Katrin Seemen!
Kuna otsustasime lapse saamist planeerima hakata, lõpetasin Yarina võtmise. Paraku tegin seda teadmatusest tsükli keskel. Täna (3 päeva pärast tablettide võtmise lõpetamist) algas menstruatsioon. Helistasin oma günekoloogile ja sain riielda, et polnud uue tsükli algust oodanud. Nüüd olevat ma oma tsükli jälle sassi ajanud. Kuna tablette hakkasingi võtma seetõttu, et menses oli ebakorrapärane, tundub kogu aastane tabletivõtt asjatuna - tsükkel on taas segi. Kas oleks nüüd targem jälle tablette võtma hakata, et siis nii aasta pärast uuesti (seekord õigel hetkel) tablettide võtmine lõpetada ja siis rasestuda püüda? Või tasuks siiski loota, et paari kuu pärast tsükkel korrapäraseks muutub?

Vastuse eest ette tänades

Kristi

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Kristi,
pillide mõjul munasarjades tsüklilisi muutusi , k.a. ovulatsiooni ei toimu. Veritsus tekib alati pillide lõpetamise järel 2-4 päeva peale viimast tabletti, ka siis, kui katkestada pillide võtmine poole pealt. Nüüd peale pillidega lõpetamist tekivad taas füsioloogilised tsüklilised muutused munasarjades ja uus niiöelda mitte- pillide-menses algab nelja nädala pärast. Esimene ovulatsioon ja seega ka esimene võimalus rasestuda tekib 2 nädala pärast. Miks alustada taas pillidega, kui tegelikult on plaanis hoopiski rasestuda? Kui enne pillide võtmist on tsüklihäireid, on neid sageli ka peale pillidega lõpetamist. Nüüd tuleb siis jälgida, milliseks tsükkel kujuneb ja vajadusel saab tsüklit reguleerida ka selliste preparaatidega, mille kasutamise ajal on võimalik rasestuda.