enneaegsed päevad? 18.05.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mure mul selline, et tupest eritub punakas-pruunikat vedelikku alates 13. maist ja nüüd juba 5ndat päeva. Algul oli voolus vaid veidi määrdunud, aga nüüd juba rohkem, küll mitte nii tugevalt nagu menstruatsiooni ajal. Tunnen alakõhus ka veidi sellist valu nagu vahel päevade ajal. Tarvitan Mercilon tablette alates 2004 novembrist. Suguelu hakkasin elama mõned kuud hiljem - märtsis. Praegust pillide lehte alustasin 29. aprillil, nii et 19. mai võtan viimase. Arstile sain aja juuni algusesse, ent muretsemine vahepeal vist ei kao. Milles võib olla veritsemise põhjus? Kas sellel võib oma osa olla, et nüüd selle lehe võtmist alustasin kogemata 1 päev varem kui tavaliselt (tabletivaba perioodi oli 6 päeva)? Vahekorras olen olnud ainult kondoomi kasutades. Kas nüüd peale 19. maid teen jälle 7-päevase tabletivaba perioodi nagu tavaliselt?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pillide võtmise ajal võib tekkida ebaregulaarset veritsust paljudel erinevatel põhjustel. Kõige sagedamini on põhjuseks tableti unustamine või skeemi muutmine, samuti teatud ravimite kasutamine. Lühem , 6-päevane paus ,ei vii tavaliselt veritsuse tekkele. Arvan, et muretsemiseks pole põhjust ja peaksite nüüd jätkama pillide võtmist tavapärase skeemi järgi, s.t. alustama uue lehega peale 7-päevast pausi. Veritsus lõpeb peatselt iseenesest. Kindlasti pöörduge naistearsti poole konsultatsiooniks ja analüüsideks, kuna üks ebaregulaarse veritsuse põhjustest võib olla ka põletik suguteedes.