vedelik munasarjas 17.05.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul leiti ultraheliuuringul paremas munasarjas "selge vedelik", mis ei olevat tsüst (ma arsti öeldud nimetust ei mäleta, oli vist seotud lõhkemata kollakehaga) ning mis ei pidavat valu tekitama. Ometi on mul aga paremal hästi all (sealt, kust varsti juba jalg algab) valus. Eriti just liigutades ja urineerimisel (nt kui põis on täis), vahel tuikab ka niisama. Arsti arvates peaks see ise ära kaduma (ovulatsiooniga). Ovulatsiooniaeg on aga selleks korraks möödas ning ometi ei ole probleem lahenenud.

Mida soovitaksite teha, et kaasa aidata probleemi lahendamisele. Ja kas seda valu võiks tekitada ka mingi teine seisund, kuna arsti arvates see vedelik valulik ei olegi. Mida veel uurida? Olen natuke murelik ning ühtlasi on valu kohati ikka päris korralik ja segab.
Taustainfoks lisaksin veel, et olen 24aastane, sünnitanud ja aborte teinud ei ole, regulaarselt kasutan Jeanine pille, varem on tsüste esinenud.

Suur tänu!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Normaalse ovulatoorse tsükli korral võivad ovaariumis tekkivad põiekesed kasvada tsüstiks.Tsüstid võivad olla follikulaarsed või kollaskehatsüstid.Follikulaartsüst tekib siis,kui küps folliikel ei lõhke.Leitakse see tavalisel günekoloogilisel läbivaatusel,kuid võib anda ka valu.Ultraheliuuringul võib leida õhukeseseinaline ühekambriline ilma sisekajata tsüst.Kui tsüst keerdub ümber oma varre,võib see põhjustada äkilise kõhuvalu,kuid tavaliselt kaob tsüst kahe menstruaaltsükli jooksul.Kollaskehatsüst tekib kollaskehas toimunud verejooksu tagajärjel,on tavaliselt asümptoomne ja kaob iseeneslikult.Kuna kasutate Jeanine pille,on ilmselt tegemist follikulaartsüstiga ja muretsemiseks pole põhjust.Edu soovides,Maie Väli