PAP IV-V CA 10.05.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 45 a. naine,käisin arstil ja mull teagnoositi tore haigus PAP IV-V CA in sister,H 6 SIL CIN III HPV pos.kõrge risk ´16´. PALUN vastake mis sellega kaasneb,ravi,mida see haigus endast kujutab. Kõike head! Paula

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
PAPIV-V HGSIL, Ca in situ CIN III- see tähendab emakakaela intraepiteliaalset kartsinoomi , mis sisuliselt on preinvasiivne vähk( eelnev aste vähile). Järgmine aste sellest on emakakaela vähk, s.t. et ca in situ läheb üle emakakaela vähiks. Selle diagnoosi kinnitamiseks tuleb teha veel kolposkoopia( emakakaela 10-kordse suurendusega uurimismeetod), mille käigus võetakse biopsia e. koetükk emakakaelast uuringuks. Nii kolposkoopiat kui ka biopsiat tehakse naistenõuandlas. HPV - see on papilloomiviirus, mis on seksuaalsel teel edasileviv viirus, mille kõrg riskiga tüved võivad põhjustada emakakaela rakulisi muutusi ja vähki. HPV infektsioon võib organismis olla aastaid ja põhjustada vähieelseid seisundeid emakakaelas ja emakakaela vähki. Kõrge riskiga viiruse tüübid on sagedamini HPV 16 ,HPV 18.
Kui on tegemist Ca in situ-ga, siis selle raviks teostatakse emakakaela kõrge konisatsioon(koonusekujuline emakakaela osa eemaldamine), mida tehakse narkoosis.See on niiöelda ühe-päeva operatsioon. Peale operatsiooni tuleb jääda jälgimisele naistearsti juurde.