seenhaigused 13.04.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Olete kindlasti saanud lugematul hulgal kysimusi seenhaiguste kohta aga kuna olen juba täiesti noutu olen sunnitud teile kirjutama. Olen 22 aastane. Mul on juba mitu aastat olnud tupes seened , voolused ja siis on jälle tupp nii vesine et ma töusen öösel sellepeale yles et äkki tunnen et midagi tupest tuleb.
Mulle on tehtud koik uuringud. Suguhaiguseid pole, arst ainult kinnitab et seent leidub. Kuna elan soomes väikeses linnas olen sunnitud käima oma linnaosa gynekoloogi juures , kes ei saa aru et ma ei ole mingi rumal noor inimene kui ma ytlen et rohud ei aita mind. Kas on selliseid uuringuid mis teeks kindlaks kas see olukord on näiteks toitudest tulenev? Et kas ma peaks mingitest kindlatest toitudest eemale hoidma.
Olen noor inimene ja mures et kui mul koguaeg mingi keemia tupes on kas voib olla rasestumine keerulisem ja kas rohud on emakale voi munasarjadele natuke kahjulikud.
Kas on näiteks raviteesid mis voiks samuti aidata?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kõigepealt soovitan Teil loobuda sünteetilisest materjalist aluspeasust,teha tupeloputusi söögisooda lahusega ( 1teelusikatäis söögisoodat ühe klaasi sooja vee kohta ) ja pesta suguelundeid ainult intiimpesemisvahenditega,Väga hea vahend on apteegi käsimüügist saadaolev dr.Wolffi Dercoma Femme pesugeel.Ilmselt jääb lokaalsest ravist väheks ja võiks kas günekoloogi või perearsti käest paluda retsepti Fluconasool kapslitele.Ühes kapslis on 150mg toimeainet ja neid kapsleid peaks võtma 1 kapsel nädalas kolme nädala jooksul suu kaudu.Antimükootilist salvi ( klotrimasool,Canifug jne) tuleks määrida just väikeste häbememokkade ja kliitori piirkonda,kus seene eosed pesitsevad.Ka ei teeks paha kui partner määriks klotrimasooliga sugutit ja viiks seda ka eesnaha piirkonda.Tupeseen on nii sagedasti esinev leid ja selle raviks kasutatavad preparaadid ei kahjusta Teie reproduktiivset tervist.Edu soovides,Maie Väli