kas see on ravitav? 12.01.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

tere dr.K.SEEMEN.olen Tatjana ,aastaid 47 ja olen nelja täiskasvanud laste ema.Nii nagu kõik teised,kes teile küsimusi esitavad,olen ka mina järjekorras oma murega.kuna olen sünnitanud neli last ja elu sundis ka tegema palju aborte,tekkis mul juba ammu aastaid tagasi emakakaela haavand.Kõrvetamas ei käinud.olen ka periooditi külastanud günekoloogi,kes midagi ei ole avastanud ja ka haavandit polnud enam.Eelviimane külastus oli 2aastat tagasi,kus ka siis midagi erilist ei leitud.Umbes paar kuud tagasi hakkas mind vaevama nõrk valu alakõhus,mis sundiski mind põõrduma günekoloogi poole.Arst avastas tursunud,suurenenud,ja küllaltki kõva emakakaela.Ta võttis proovid ja suunas ka ultrahelisse.Ultrahelisse pääsen 20.jaanuaril.Siis aga tekkis mul küsimus,mis mind vaevab ja teeb ka väga murelikuks.MIS TÄHENDAB PAKSENENUD JA TURSUNUD EMAKAKAEL JA KAS SEDA SAAB KA EDASPIDI RAVIDA?Tänan teid ette ja kõike ilusat soovides TATAJANA.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Tatjana,
Teid vaevavad tuimad alakõhuvalud võivad olla seotud põletikuga suguteedes, tegemist võib kirjelduse järgi olla emakakaela põletikuga. Sellisel juhul näitavad külvid (bakterioloogiline külv , klamüüdia jt.) põletikutekitajat ja analüüsi vastuste põhjal saab teha antibakteriaalset ravi. Kindlasti tuleb teha ka PAP test, et hinnata emakakaela rakkude seisundit. Kui esinevad muutused rakkudes, siis kindlasti on vajalik ka kolposkoopia ja biopsia emakakaelast. Reeglina läheb analüüsidega aega 1-2 nädalat. Siis peaks selguma põhjus.
Vabandan hilinenud vastuse pärast ja arvan, et Teie probleem on raviga lahendatav.