herpes 11.01.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul diagnoositi herpes.Haiguse kui sellise sain ma välja ravitud.Aga kuidas on lood edaspidisega.Kas ma pean elu aeg vahekorras olema kondoomiga?Kas ma olen nakatusohtlik kogu elu?Ja kas ma lapsi ka üldse saan siis?Ja veel,kuidas on lood selle meesterahvaga,kellelt ma haiguse sain?Kas ka tema peab elu aeg kasutama kondoomi???

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Herpesviirust esineb sageli. Enamikul inimestest, kellel viirus on organismis, see elu jooksul kordagi ei avaldu. Kui genitaalherpes on kord avaldunud, siis kipub see haigus teatud aja möödudes korduma. Selle haiguse kordumist võib põhjustada stress, üleväsimus jm. Genitaalherpes levib sugulisel teel, levik toimub kas sperma , tupevedeliku või süljega. Võimalik on saada nakkus kokkupuutel haiguskoldega(villid, haavanuvad pinnad). Nakkusohtlik periood algab esimese ettehoiatavate ilmingutega(kihelus, ärritustunne suguelundite piirkonnas) ja lõpeb siis, kui viimane vill haiguskoldes on paranenud.
Seega tulev vältida otsest kontakti , kui esinevad haigustunnused, s.t. tuleb vältida kondoomita vahekorda haiguse ägenemise perioodil. Ka külmavillide puhul huultel tuleb vältida oraalseksi, kuna herpesviirus võib kanduda huultelt suguelunditele.
Herpesviirust organismist välja ravida pole võimalik, küll aga saab viirusevastase tablettraviga uue ägenemise korral kergendust.
Herpesviirus ei põhjusta lastetust.
Peaksite nüüd ka oma partnerit sellest haigusest teavitama. Et haigushood ei korduks, tuleb organismi vasutpanuvõimet suurendada. Kui organism on tugev, siis reeglina herpesviirus ei ägene.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

herpes

Kas samu ravimeid(kreeme), mis huule herpese korral kasutatakse, võib kasutada ka suguelundite herpese korral?

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! Võib küll,aga soovitaksin ikka konsulteerida oma günekoloogiga või nahahaiguste arstiga.Suguelundite herpes on väga valulik ja seetõttu vajab pisut tõhusamat ravi. Edu soovides,Maie Väli

Loe edasi

teadmatus

Tere,

mu sisemistele kui välimistele suguelunditele on tekkinud punnid. Nad ei sügele ega erita ka ise mingit vedelikku. Samas ei ole ka nad muutunud ei suuremaks ega ka väiksemaks. Kui pigistada, ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere! Sugulisel teel leviv haigus, mille korral tekivad välisgenitaalidele villid, on herpes-viirus. Herpes-infektsiooni korral esineb ka valulikkust ja kihelust.Sellised villid kaovad iseenesest nädala ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi