herpes 08.01.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul avastati genetaalherpes.Tean,et selle vastu ravi pole.Või noh haiguse kulg raviti mul välja,aga viirus jääb mu verre igaveseks.Aga kas siis nüüd on nii,et kui mul tekib püsisuhe,siis peame me koguaeg kondoomi kasutama?Ja kuidas ma siis üldse lapsi saan?Kas ma kannan haiguse kohe mehele üle?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. viirus jääb teie organismi tõesti pikakas ajaks ja võib jääda ka kogu eluks. Kui teil pole aktiivset vormi ega ägenemist, siis partner ei nakatu. Ägenemise korral peate kaitsma ennast ja tegema ravi. Retsidiivide sagedus oleneb kõik organismist(eelkõige immuunsüsteemi tugevusest). Võib olla nii. et saite ühe haigushoo ja seda kunai enam ei tule. Kordumised võivd olla ka kuni iga kuu(harva), seega seda kunagi ei oska patsiendile ette öelda. Rasestumine on lubatud, kui tekib retsidiiv raseduse ajal, peab seda ravima. Lapsele ülekandumise oht on siis, kui teil on aktiivne vorm sünnituse ajal. Muul ajal ei ole. Laps nakatub siis sünnituse ajal sünnitusteede kaudu. Sel juhul tehakse keiser. Dr Kadastik