Menstruaaltsükli probleemid 19.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 25 aastane naine. Tsükkel on olnud korras, kuigi päevad on alati olnud väga valude rohked. Lisaks kaasnevad päevadele üsna tihti tugevad peavalud. 10 kuud tagasi hakkasin kasutama rasestumise ärahoidmiseks Logesti tablette. Kolmanda lehe ajal kolmandal nädalal hakkas vereeritus (ühtegi tabletti ei olnud ära ununenud), mis kestis kuu aega. Siis käisin naistearsti juures, kes saatis mu ultrahelisse. Sealt öeldi, et kõik on korras ja arst arvas, et lihtsalt tsükli häire. Vahepeal oli kõik normaalne. Nüüd kümnenda lehe puhul ununes üheksas tablett (teise nädala algus) võtmata ja võtsin selle järgmise päeva lõuna paiku (siiski hilinesin rohkem kui 12 tundi). Selle lehe (kokku 10 lehe) kolmanda nädala viimasel päeval hakkas tupest erituma pruuni eritist. Algul oli nagu rohkem punakaspruun, kuid muutus siis hallikaspruuniks. Samuti läks tupp väga valusaks ja kipitas nagu kergelt (isegi veega pestes oli väga valus). Jätkasin sellest pruunist eritisest hoolimata neli päeva tablettide võtmist, kuid siis tabletilehe neljandal nädala poole pealt enam tablette ei võtnud. Seepeale hakkas (üle)järgmisel päeval (järgmisel päeval väga nõrgalt) vereeritus. See oli väga vererohke ja kaasnesid äärmiselt tugevad valud (nii kõhu- kui ka peavalud). Kõhuvalude leevendamiseks võtsin ibuprofeiini (peavalu korral ei mõju absoluutselt mitte) ja peavalu leevendamiseks kasutasin vees lahustuvat kihisevat aspiriini (upsariini). Olen üldiselt hoidunud (ja ka seekord) kahe erineva ravimi samaaegset manustamist, seega siis korraga kahte rohtu ei võtnud, vaid valisin, et kumb valu on tugevam ja selle vastu võtsin siis valuvaigistit. Teist valu aga kannatasin. Kuna olen kuulnud, et aspiriin pidi verd vedeldama, siis eriti palju ei julgenud seda manustada, hoolimata tugevatest peavaludest. Ühesõnaga nüüdseks on peavalud ja väga suur vereeritus (koos vereklompidega) kestnud üle nädala ja ei ole mingit märki, et erituva vere hulk hakkaks vähenema. Tablettide võtmisel pidasin pausi ja nüüd olen kolm õhtut juba tablette võtnud.
Lõpuks siis mu küsimused:
Kas selline pruun eritis tulenes ühe (üheksanda) tableti ununemisest?
Kas seepeale selline suur verejooks koos vereklompidega (pole veel kunagi nii vererohket tsüklit olnud) on normaalne ja tuleneb ehk ka sellest ühest ununenud tabletist? (Kuid samas esimene kord ei ununenud tablett võtmata.)
Kas ma peaksin jätkama tablettide võtmist hoolimata verejooksust?
Kas on võimalik kuidagi peavalusid leevendada (upsarin mõjub harva, kuid katsetamiste järgi ainukesena vähemalt harvagi - olen proovinud ibuprofeiini, ibumaxi, tempalgiini, analgiini).
Arstile panin ka aja igaks juhuks kinni, kuid aja sain alles jaanuarisse.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Logest kuulub madaladoosiliste pillide hulka. Kui jätta 1 tablett võtmata, tekib järgnevate päevade jooksul vähene vereeritus, mis võib kesta päevi või isegi nädalaid. Kuna te viimasel pillide nädalala katkestasite pillide võtmise, siis tekkiski seetõttu vereeritus. Tegite õigesti, et jätkasite pillide võtmist skeemi järgi. Veritsus peaks nüüd pillidega jätkates lõppema. Juhul, kui vereeritus on muutusteta, tuleb 1 tableti asemel võtta 2-3 tabletti päevas nii kaua kuni veritsus lõpeb ja siis edasi 1 tablett päevas nii pikalt, et kokku saaks pille võetud 21 päeva. Seejärel teha jällegi 7-päevane paus. Ja siis juba võtta pille skeemi järgi edasi. Kirjast selgub, et "päevade" ajal häirivad teid pea-ja kõhuvalu. Pillide toimel tavaliselt nii menstruatsioonide eelsed kui -aegsed valud kaovad. Kui Logesti võtmise ajal pole probleem lahenenud, võiks kaaluda pillide vahetamist. Kui aga pillide võtmise aja jooksul on peavalud hoopiski suureneud, tuleb pillide võtmine lõpetada ja leida mõni teine sobiv kontratseptsiooni meetod.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

Pillid ja päevad

Tere!
Selline asi, et olen kasutanud beebipille Lindynette 20 veebruarikuust saadik. Võtsin viimase pilli 21.05 ja nüüd on nädal pausi ja peaks hakkama menstruatsioon, kuid pole tänaseks hakanud.

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 23-aastane

Kirjutage üles 7-pillivaba päeva, mis järgnesid viimasele pillilehele. Olukorra nimetus on postpill-amenorröa (dr Maie Väli), ...

Loe edasi

Menstruatsioon

Tere!
Minu nimi on ... ja olen 14. Mul ei ole viimased 3 kuud olnud menstruatsiooni. Need on mul kestnud regulaarselt aasta aega ja pole olnud probleeme. Mul ei esine valusid ega muud säärast. Mul ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija

Olete tubli, et küsite nõu. Kui olete olnud vahekorras või suhelnud meespartneriga lähedaselt, siis tehke hommikusest uriinist rasedustest vastavalt õpetusele, mille saab ...

Loe edasi

Konisatsiooni ja valud emakas

Tere!
Loodan,et väga segaselt ei kirjuta...6 kuud tagasi tehti konisatsioon ja diagnoosiks jäi raske emakakaela düsplaasia. Samuti lasin nüüd teha vaktsiini gardasil. Kuida nüüd olen hakanud tundma ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere!
Kaebused on iseloomulikud kuse- ja suguteede põletikule. Ka tupeseen põhjustab põletavat tunnet ja rohkenenud voolust. Sellisel juhul on vajalik teha analüüsid : testid emakakaelast ja soovitavalt ...

Loe edasi

Koposkoopia ja PAP test poole aasta pärast

Destembris 2016 oli tehtud kolposkoopia mille tulemuseks oli: Kolposkoopiale suunamise näidustus: LSIL Kolposkoopia: Diagnostiline ektoopia mõõdukas atüüpiline transformatsioon kl 2-3 suunas väike peenpunktiline ...

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Tere, Leid on kadunud, seega düsplaasiat uue analüüsi järgi ei ole, siiski igaksjuhuks uus tsütoloogia veelkord 6 kuu pärast. Düsplaasiad reeglina kaovadki, seega teatud muutusi jälgitakse.
DRKadastik

Loe edasi

menses

Tere

Mul on mure selline ,et viimased päevad olid mul 6 aprill. Nüüd mai kuus oleks pidanud algama päevad 4 mai . Tegin peale 4 mai-d kolm testi mis olid negatiivsed. Nüüd täna hakkas määrima ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! See on üsna tavaline probleem,et peale pillide lõpetamist jääb menstruatsioon umbes pooleks aastaks ebaregulaarseks. Kõige parem on lihtsalt oodata,et m.tsükkel ise reguleerub .Pregnacare on kompleksne ...

Loe edasi

lõputu mure

Põen pea kaks aastat pidevalt uroinfektsioone, tehtud korduvalt uriini külve, milles kasvnud vaheldumisi kolibakter ja enterokokk. Saanud iga kuu 1-3 antibiootikumi, millest osad enam ei mõju ja mõni leevendab ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 59-aastane

On selge, et tegemist on üleminekuea östrogeendefitsiitse urogenitaalatroofiaga ehk lihtsamalt eesti keeles tupekuivusega ja ...

Loe edasi

Üleminekuiga või tõsine probleem?

Tere!
Sain just 52. Pöördusin 6. jaanuaril oma naistearsti poole murega, et päevad on väga ebaregulaarsed, kord nädalase vahega, kord veelgi vähem. Läbivaatusel arst midagi ei leidnud, saatis ultrahelisse. ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija

Tegemist on üleminekueaga, kus naissuguhormoonide toime languse tõttu tekivad sageli menstruaaltsükli häired ja seetõttu vahel ka verejooksud.
Kaasajal püütakse vältida ...

Loe edasi

Emakakaelapolüübi eemaldamine ja tüsistused

Tere!
5.04 oli hüsteroskoopia ja polüpektoomia (eemaldati ca 2 cm polüüp emakakaelast) - seda tsükli 17. päeval. Teostati ilma narkoosita (arst soovitas võtta vaid ibuprofeni + paracetamol), oli ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere!Nagu kirjast selgub,tehti Teile hüsteroskoopia ja protseduuri ajal diagnoositi ka emakakaela polüüp 0,5 x2 cm .Iseenesest ei ole tegemist suure polüübiga,aga ilmselt asetses laial alusel,mistõttu ...

Loe edasi

Advantani kasutamine

Arst määras mulle raviks Advantani kreemi (lichen sclerosus),igal õhtul õhukese kihina välissuguelunditele määrimiseks. Infolehel kirjas, jälgige et Adventan ei satuks..........limaskestadele (nt päraku ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! Kasutage ikka Advantani kreemi.Lichen scerosise korral on see suguelunditele määrimiseks näidustatud ja positiivne efekt saabub suhteliselt kiirest,Edu soovides,Maie Väli

Loe edasi

rasedus ja testid

Tere! Olen 8 nädalat rase ja minu vereanalüüsi vastused olid digiloos järgmised:

tsütoloogile uuring:
erotrotsüüdid -vähe
kokid-vähe
lameepiteel-palju
leukotsüüdid-palju

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere!
Rasedusega arvele minnes tehakse erinevaid analüüse. Lisaks vere ja uriini analüüsidele võetakse emakakaelast PAP analüüs ( tsütoloogia) ning selle kirjeldus on korras, s.t. on normaalsed ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi