endometrioos? 02.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp dr Väli!

Olen 43-aastane. 1987.a opereeriti mul parem munasari (tsüst), 2001. aastal osa vasakust munasarjast samal põhjusel. Hormoontablettidega ravida ei saa, sest on veenilaiendid. Täna käisin ultrahelis. Allesjäänud osas leiti jälle tsüst 5x5 cm (aasta tagasi oli see munasari polütsüstiline). Ultraheli arst kirjutas endometrioos?. Günekoloog arvas, et ultraheliga seda diagnoosida ei saa.

Küsimus: millega on tegu, kui peaks endometrioos olema? Millega pean arvestama? Palun selgitust selle diagnoosi/haiguse kohta.
Ette tänades
natuke murelik patsient

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Endometrioosi korral on menstruatsioonid valulikud,sest endomeetriuni kude paikneb väljaspool emakaöönt jamenstruatsiooni ajal põhjustab vereerituse ka väikese vaagna elunditele,andes tugevat valu.Endometrioosi korrall on enne oodatavat menstruatsiooni väga tugev valu alakühus.Enometrioosi korral on alati tegemist ovulatoorsete verejooksudega,seega vüiks kergendust saada antibeebipillidest ja prostaglangiinide inhibiitoritest (ibumax,ibumetiin.diklofenak )..Ultraheliga ei ole tõepoolest seda haigust võimalik diagnoosida. Edu soovides,Maie Väli