Kuidas arvutada õiget aega? 16.03.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Planeerin lapsesaamist, mis ei taha hästi õnnestuda. Kuna mu tsükkel on hakanud viimasel ajal kõikuma, siis võtsin ette igahommikuse temperatuurimõõtmise. Kuid selle järgi mu kehatemperatuur lihtsalt on kogu aeg sama (mõni hommik vaid 0,1 kraadi kõrgem). Kas on veel mooduseid, kuidas ise õiget aega arvutada?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Basaaltemperatuur näitab ,kas Teie organismis on toimunud ovulatsioon ja kui kaua talitleb Teie kollaskeha. Kui Teie basaaltemperatuur on kogu aeg ühesugune võib olla ,et Teil ei ole nendel kuudel ovulatsiooni olnud. Ka täiesti tervetel naistel võib olla aastas tsükleid, kus ovulatsiooni ei ole (tingituna stressist, viirus või külmetushaigusest jne.) On ka võimalus ,et Teie organismi termokeskus ei reageeri progesterooni tõusule temperatuuri tõusuga. Siis ei ole võimalik basaaltemperatuuri mõõtes otsustada ,kas ovulatsioon toimus või mitte. Et Te ei ole rasestunud, võiks arvata ,et probleem on siiski munasarjade tegevuses. Kui olete mõõtnud basaaltemperatuuri kolme kuu jooksul ja tõusu pole olnud, pöörduge naistearsti poole. Võtke kaasa ka oma graafikud. Munasarjade tegevuse üle otsustamiseks on vaja teha ultraheli uuring ja hormoonanalüüsid veeni verest.

Ovulatsiooni määramiseks on apteekides müügil ka nn.ovulatsioonitestid, mille abil määratakse uriinist hormooni (LH) sisaldust.