Valulikud päevad ja pikenenud tsükkel 19.10.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 22aastane ja viimasel ajal on mul menstruatsiooni esimesel päeval nii tugev kõhuvalu, et kodust välja minna üldse ei tasu (viimati lõppes see peaaegu minestuse ja kiirabi kutsumisega). Sellega kaasneb vahel peavalu, iiveldus ja kõhulahtisus.
Kas see on normaalne ja mida ma peaksin tegema?
Lisaks pikenes mu tsükkel hiljuti lihtsalt umbes nädala võrra - kui see varem oli enam-vähem täpselt 4 nädalat, siis nüüd on tsükli pikkus 5 nädalat. Tahaksin ka selle kohta teada, kas peaksin minema end naistearstile näitama?
Olen 3-4 aastat tagasi võtnud antibeebipille Mercilon, selle aasta alguses paar korda Postinori.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Noortel naistel esineb valulikke menstruatsioone üsana sageli. Enamasti on kõhuvalud esimestel tsükli päevadel ja sellega võib kaasneda ka iiveldus. Valulike menstruatsioonide raviks võib kasutada kas Ibuprofeni kohe esimeste valude ilmnemisel või väga head efekti annavad ka pillid. Tsükli pikenemise põhjuseks on hormonaalsed muutused ja ka selle puhul on parimaks tsükli reguleerimise vahendiks pillid. Soovitan pöörduda naistearsti poole ja alustada taas pillide võtmist.