SERM 12.10.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Lugesin hiljuti,et on olemas uued hormoonasendusravi vormid,mille puhul esineb minimaalselt kõrvalnähte - selektiivsed östrogeenretseptori modulaatorid (SERM).
Olen 65.a.naine,tarvitanud ca 6 .a. Activellet.On fibromüoom.
Viimasel tensitomeetrial leiti,et luuhõredus on piiripealne (mõõdeti jalalt).
Mida enadast kujutab SERM? Kas seda on ka Eestis võimalik kasutada?
Mulle tundub,et Activellet on väheks jäänud ( ca 3.a. eest oli tensitomeetria näit oluliselt parem).
Tervitades Anne.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Preparaat on EVISTA ja toimeaineks raloxifeen, mis bioloogiliselt toimib sarnaselt naissuguhormoonidele. Eriti hea toime on luukoele, isegi tõstab oluliselt luukoe tihedust(kauaaegsed uuringud). Seega oleks see preparaat hea just osteoporoosiga naistele. On leitud, et preparaaadi toimel langeb üldkolesterooli hulk organismis. Samas risk haigesuda trombembooliasse on olemas võrreldes mittekasutajatega. Sama oht on olemas ka teistel hormoonasendusravi preparaatidel. Väga positiivseks loetakse preparaadi mõju puudumist rindadele ja emakale(sellest ka nimetus selektiivne preparaat)seega kui teistel HAR preparaatidel on oht vähesel määral tõsta riski haigestuda nt rinna vähki (pikaajalisel kasutamisel), siis uutel preparaatidel seda pole. Kuumahoogudele (üks põhilisi klimakteerilisis kaebusi) see preparaaat oluliselt ei aita. Eestis on ravim apteegis müügil, kuid saab seda ainult retseptiga. Võrreldes teiste HAR preparaatidega on see hinnalt kallim. Kõike head soovides dr Ü.Kadastik