Müoom ja Activelle 27.08.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, dr Sekavin,

Mul probleem järgmine.
Olen 65.a.naine, müoom avastati ca 18 a.tagasi.Püsib enam-vähem ühesuususena, ca 6-8 rasedusnädalat,mitmesõlmeline,emaka limaskest õhuke.Käin 2x aastas günekoloogilisel kontrollil,aeg-ajalt ka ultrahelis. Avtivellet tarvitan ca 6.aastat.
Viimasel kontrollil soovitas günekoloog asendada Activelle Klimadinoniga.Seda ma tegingi,kuid olukord läks hulluks - õudsed higistamishood kordi päevas ja öösel. Läksin tagasi Activelle tarvitamisele ja higistamine lõppes.
Arsti põhjendus oli see,et uuemad arvamused ei soovita Activellet üle 5 a.tarvitada,tõstab oluliselt rinnavähi ohtu.Olen aga lugenud,et tuleb tarvitada elu lõpuni,sest kaitseb luid ja veresooni.Kuidas siis asi on?Klimadinoni infoleht hoiatab nagu Avtivellegi tarvitamast kasvajate puhul.Samal ajal ei ole temast ka (vähemalt minu puhul) kasu.
Kas on võimalik mingi analüüsiga kindlaks teha Activellega kaasnev tromboosioht? Olen suures segaduses ega oska midagi ette võtta.Higistada ei taha ja tromboosi kardan ka.
Ette tänades Riina.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Riina.
Enne kui alustatakse hormoonasendusravi (Activelel) tuleb kaaluda ravist saadavat kasu ja võimalikke ohte. See on eriti oluline just siis kui ravi kestab üle 4-5 aasta. Osteoporoosi profülaktikaks ja kuumahoogude vähendamiseks on Activelle igati õigustatud valik. Oma raviarstiga (kes teab Teie haigusi kõige paremini) tulebki kaaluda, kas oodatav kasu kaalub üles võimalikke riske. Väikesed müoomisõlmed ei ole vastunäidustuseks hormoonasendusravile.
Rinnanäärmevähi risk suureneb hormoonasendusravi puhul, mis kestab üle 5 aasta. Uuringute andmetel on rinnanäärmevähi riski suurenemine kuni 4 lisajuhtu 1000 naise kohta 5 raviaasta jooksul. Oluline on aga teada, et rinnanäärme vähi risk tõuseb vanuse kasvades (ka neil naistel, kes kunagi ei ole hormoonasendusravi kasutanud), samuti on risk suurem neil naistel, kellel algasid menstrutsioonid varakult, kelle esimene sünnitus oli üle 35 aastaselt. Seetõttu saadabki Teie raviarst Teid regulaarselt rinnanäärme uuringutele, et avastada võimalik haigus väga varakult.
Erinevad uuringud on näidanud, et trombootiliste haiguste risk võib tõusta 2-3 korda (see on umbes 2-6 lisajuhtu 5 aasta jookul 1000 naise kohta). Kui naisel on varem esinenud trombootilisi haigusi (näiteks süvaveenitromboosi vm) , siis haiguse kordumise risk on suurem ja hormoonasendusravi on vastunäidustatud.
Soovitan lugeda ka www.menopaus.info.
Edu soovides Aire Sekavin