Tupepõletik - psühholoogiline hirm 24.08.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Lp.dr. Katrin Seemen!
Pöördusin hiljuti günekoloogi juurde - põhjuseks eneskontroll. Tehti PAP analüüs ... nüüd sain teada, et mul on põletik ning pean minema uuesti arsti juurde ja retsepti saama. Psühholoogiliselt on ju alati raske uskuda, et just minuga saab nii juhtuda ja siis lähevad mõtted ka peas hullemaks, äkki on mul ka suguhaigused - günekoloog esmasel läbivaatusel ja katsumisel ei leidnud midagi silmnähtavat ... aga ikkagi kardan ... kui on muud ka karta kui põletikku, kuidas tomida, kas küsida kohe asrtilt eriteste? just eneserahustamiseks soovin teha mingi põhjaliku analüüsi kus saab teada kas on veel midagi peale põletiku ... mis analüüse ma peaksin küsima? kuidas hingerahu saada?
Kuidas oma parteneriga rääkida sel teemal, kas ta peaks ka tervisekontrolli minema igaks juhuks?
Lugupidamisega,
Kirsi (24.a.)

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
PAP analüüs võib näidata põletikulist reaktsiooni, kuid selle analüüsi alusel ei saa öelda, mis on põletiku tekitaja. Seega soovitan kõigepealt teha klamüüdia analüüsi, kuna klamüüdia on kõige sagedasem põletiku põhjustaja, mis pooltel juhtudest ei anna ühtegi kaebust. Kuna põletiku põhjus ei pruugi olla üldsegi mitte sugulisel teel leviv haigus, siis võiks teha ka emakakaela bakterioloogilise külvi. Kui külvid on negatiivsed, piisab lühiaegsest ravist tupekuulidega.
dr. K.Seemen