abort 9 a tagasi 22.07.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp dr Seemen,

olen hetkel 26 aastane. kui ma olin 17 aastane, jäin hooletuse tõttu rasedaks ning tegin aborti. Nüüd on aga kätte jõudnud aeg millal olen hakanud järjest rohkem mõtlema lapse saamise peale lähitulevikus (u 1-2 a pärast). Kuid nüüd on tekkinud hirmud, et kas ma ikka olen võimeline veel rasestuma. Sest et kui meenutan oma olukorda peale aborti - tugev veritsus ja hoovalud alakõhus u 1-2 nädalat, kahtlen nüüd, et kas see oli normaalne? Käisin mõni nädal peale aborti ka kontrollis, kuid arst ei arvanud, et midagi oleks halvasti. Nüüd hilisemal ajal olen igal aastal vähemalt korra käinud arstlikul läbivaatusel, on tehtud kõikide haiguste analüüsid ja ka ultraheli (tsüstide kahtlus), kuid kõik on alati korras olnud.
Minu küsimused: mida võis tähendada tugev veritsus ja hoovalud alakõhus? ja kas praegu on võimalik arstlikul läbivaatusel kontrollida, et kas ma olen võimeline rasestuma?

Ette tänades,
Katrin

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Katrin,
peale raseduse katkestamist on vereeritus nädala jooksul ja esimestel päevadel võivad olla ka kõhuvalud, mis on põhjustatud emaka kontraktsuioonidest (kokkutõmbest). Tagantjärgi on raske õelda, kas abordijärgsed kõhuvalus olid emaka põletiku tõttu või mitte. Kuna analüüsid on korras olnud, pole siiski praegu muretsemiseks põhjust.
Kui plaanid rasedust ja ei õnnestu rasestuda 1 aasta jooksul, tuleb teha lisauuringuid. Sellisel juhul tehakse munajuhade läbitavuse kontrast-uuring ultraheli kontrolli all. Siiani tehtud analüüsid näitavad, et põletikku pole, ultraheli uuring hindab emaka ja munasarjade struktuuri, kuid munajauhade läbitavust saab kontrollida vaid spetsiaalse kontrastuuringuga.