väikesed rinnad 22.06.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 20 aastane neiu ja mure on väikeste rindade pärast. Olen terve elu olnud väike (praegu 159cm pikk) ja sale, kuigi söön täiesti normaalselt. Praegu kannan rinnahoidjat 70A, olenevalt mudelist on seegi vahest suur. Tegelikult oleks küsimus selline, et mul hakkasid menstruatsioonid alles 15 aastaselt ja rasestumisvastaseid pille hakkasin kasutama 16-17 aastaselt (kasutasin ~aasta). Ennem ja pärast seda ei olnud menstruatsioonid korrapärased. Ja nüüd kasutan neid jälle, kevadel sai aasta täis. Küsimus: kas rasestumisvastased vahendid võivad kuidagi mõjutada rindade arengut ja kasvu? Kas peaks pöörduma arsti poole, et määrata hormoone veres vms? Kas see vähene areng võib mõjutada kuidagi tulevikus laste saamist? Mure suur, ei oska kellegi poole pöörduda, loodan et oskate kuidagi aidata!
Ette tänades, Merle

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Merle! Rinna optimaalne areng ja talitlus nõuavad järgmiste hormoonide osalemist: prolaktiin,oksütotsiin,progesteroon,östrogeen,neerupealiste steroidid,insuliin,kasvuhormoon ja kilpnäärmehormoon.Östrogeeni osa piimanäärmete talitluses on keeruline ja östrogeen ei toimi ilma hüpofüüsi eessagara hormoonideta.Seega,kui Te olete väga sale (kõhn),siis on hüpofüüsi eessagara hormoonide sisaldus väga madal ja üks põhjus on kindlasti siin.Sarnaselt östrogeeniga ei ole progesteroonil ilma hüpofüüsi eessagara hormoonideta toimet piimanäärmele ja võimalik,et on vajalik ka samaaegset mõjutust östrogeeni poolt.Rasestumisvastased vahendid rindade arengut ja kasvu ei mõjusta.Ka ei ole väikesed rinnad põhjuseks lastetuse korral.Soovitan võtta kehakaalus juurde ja teha harjutusi rinnalihastele.Edu soovides,Maie Väli