hirm viljatuse ees 16.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 20-aastane ning mul on tõsiseid probleeme menstruatsiooniga. Nimelt ei ole mul juba aasta otsa menstruatsiooni olnud ning ma kardan, et see tähendab, et olen viljatu.

Probleemid hakkasid nimelt sellest, et umbes kaks ja pool aastat tagasi võtsin kaalust u. 16 kilo alla. Hetkel olen 1,63 pikk ja kaalun umbes 47-48 kilo. Algul kui kaal kaduma hakkas, siis suuri häireid menstruatsioonitsüklis ei olnud (mul on alati menstruatsioonitsükkel ebaregulaarne olnud), siis hakkasid häired tekkima, kuna vahel oli kahe perioodi vahel poolteist kuud, siis jälle paar nädalat jne. Lõpuks päevad lõppesid ning kui ma pöördusin arsti poole sooviga rasestumisvastaseid tablette saada, siis peale seda hakkasid mul päevad jälle regulaarselt käima. Arvasin, et probleem ongi lahendatud, kuid aasta tagasi lõpetasin tablettide võtmise ja mu õuduseks lõppesid ka päevad. Kui arsti juurde oma probleemiga pöördusin, siis sain teada, et rasestumisvastased tabletid võivad kutsuda menstruatsiooni esile ka vanal inimesel. Mulle tehti mingisugune hormoonide uuring (võeti veeniverd) ning tulemused iseenesest näitasid, et hormoonidega on kõik väga heas korras!

Seega huvitabki mind, et kui suur on võimalus, et ma siiski viljatu olen?

Lisan veel juurde ka, et mul on olnud pidevalt probleeme stressiga, kuna olen "osanud" oma elu väga pingete rohkeks ja kiireks muuta. Kas on võimalik, et menstruatsioon on lakanud olemast ka vaid suurest stressist tingituna?

Palun öelge, et kui nii kaua ei ole menstruatsiooni olnud, et kui suured on mu võimalused, et ma siiski viljatu ei ole? Ja mida on võimalik teha, et mu menstruatsioon jälle algaks?Ette tänades.

Õnnetu

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

noreksiaga kaasnevad neuroendokriinsed muutused ja vereplasma kortisoolikontsentratsioon on normist kõrgem,gonadotroopsed hormoonid ga madalad ja tagajärjeks on hüpoöstrogenism.Anoreksiast taastumine võtab aega 4-7 aastat ja terveneb 75-79% haigestunutest.Te peate pöörduma endokrinoloogi ja psühhiaatri poole.Psühhiaater kasutab nn.kognitiivset õppimisteraapiat,millega püütakse mõjutada väärastunud arusaamu kehakaalust ja -kujust.Kui haigus kestab aastaid,soovitatakse osteoporoosi ärahoidmiseks östrogeen-progestiinravi.Kui kehakaal tõuseb,hakkab ka menstruatsioon taastuma.Kindlasti ei jää Te viljatuks.See on küll õige,et rasestumisvastased tabletid siin ei aita ja isegi ei tohi seda teha.Kui mujalt abi ei saa,tulge minu vastuvõtule kas Maarjamõisa Polikliinikus või Tähe Erakliinikus.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

tupe valulikkus

Tere.

Minu tütar tunnistas 18 aastaselt, et kannatab umbes 13 aasta vanusest tupe valulikkuse all. Arst tegi analüüsid (suguhaigusi ei kontrollinud, kuna süütu), midagi ei leidnud, ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere,
nagu ma Teie kirjast aru saan, pole Teie tütar veel sugueluga alustanud, kuid juba aastaid vaevab teda tupe valulikkus. Kui suguelu pole olnud, pole võimalik ka nakatuda sugulisel teel levivatesse ...

Loe edasi

viljatus

Kuna on selgunud, et tavalisel moel ma lapsi ei saa (munajuhade sulgus), seisab mul ilmselt ees IVF.
Internetis olen kohanud ka lühendeid IUI ja ICSI. Mida need tähendavad ning mis juhtudel vastavaid ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! Lühenditest: IUI = intrauterine insemination,enne inseminatsiooni pestakse spermatosoidid ja viiakse emakaõõnde.
ICSI = intracervical insemination, inseminatsioon tehakse emakakaela ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi