lameepiteelrakud 30.04.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lgp.Dr.Kadastik
Hing ei saa rahu,pean selle küsimuse esitama .Käisin spiraali panemas oma tohtri juures,seal öeldi ,et tsüto pole korras.Proovis olid lameepiteelrakud,kuid kuna olen 33 aastane ,siis pidavat seal mingi normaalne protsess toimuma .Alles juulis pean uue proovi andma.Mõtlen sageli selle peale ,sest ma ei tea kas mul on vähk ,või on see mul algamas ?Kas ei peaks igaks juhuks juba praegu emakakaela amputeerima ?Lapsed on mul ju tehtud.(2 poissi)Kardan ,et ühel päeval on need rakud juba nii kaugel ,et ei saagi enam midagi teha.Ootan väga teie vastust,et saaksin rahulikult elada ja ei tüütaks oma abikaasat õudusjuttudega.Annely.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Lameepiteelrakud pole midagi iseäralikku. Need võivad olla. Ehk oli teil emakalea düsplaasia mingi kerge vorm. Sel juhul peab analüüsi kordama 2-3 kuu pärast. Reeglina kerge düsplaasia kaob iseenest mõne aja pärast ja ei tähenda midagi. Harvematel juhtudel võib düsplaasia süvenenda. See võib aega võtta mitmeid aastaid. KUi on tegemist düsplaasia süvendatud vormidega, siis küll soovitatakse emakakaelale konisatsiooni. Kõik ei juhtu üle öö, seega teid esialgu jälgitakse ja tõenäosus, et kerge muutus kaob ka peale põletikuvastast ravi mõnikord on üsna suure tõenäosusega. KUi teil oleks olnud düsplaasia raskem vorm, siis arst oleks teid saatnud kohe täiendavatele emakakaelae uuringutele ja võtnud lisaanalüüsid. Arvan , et muretsaemiseks pole põhjust. Kindlasti aga minge juunis uuele analüüsile. Kõike head soovides Dr Kadastik