väike emakas 23.03.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 21 aastane neiu. Seoses valulike menstruatsioonidega olen kasutanud rasestumisvastaseid tablette Tri-Regoli ja Logesti kokku 6 aastat. Viimase UH-uuringu käigus selgus, et mul on väike emakas (45 mm).Munasarjad on normaalsed ja töökorras. Arst soovitas rasestumist kaugesse tulevikku mitte lükata.
Last soovime elukaaslasega väga saada, kuid alles 3-5 aasta pärast. Kas selle aja jooksul minu võimalused rasestumiseks võivad väheneda?
Milliseid probleeme võib väike emakas kaasa tuua? Kas on olemas ka ravi?
Kas väike emakas tulevasele lapsele ka olulist mõju avaldab? Kas laps võib sündida enneaegsena?
Kas praegu peaksin tablettidest loobuma?
Ette tänades,
Murelik neiu

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Kuna te olete 6 aastat võtnud pille ja tsükkel on olnud korrapärase veritsusega, siis võiks arvata, et munasarjad töötavad normaalselt. Samas pillidega ongi reeglina tsükkel korrapärane,kuna saate ju hormoone väikestes annustes juuurde. Tõelised hormonaalsed häired ilmnevad just siis kui te pille ei võta, alles siis saab öelda et teil hormonaalselt on kõik korras. Emaka suurus ei ole oluline, kui teil ikka mensesed käivad ka pillidega. Väikestel naistel ongi pisut väiksem emakas. Seega arvaksin, kui teil veritasus ikka esineb, siis emakaga on kõik korras. Kui teil on plaanis sünnitada alles 6 aasta pärast, see oleks veel pillide võtmist 6 aastat, siis nii pikalt ma ka ei soovitaks. Pillid siiski on pärssiva toimega munasarjadele ja oleks siiski soovituslik mõelda ehk paari aasta pärast teil sünnitada või siis kasutada muid kaitsevahendeid. Kui te loobuksite pillidest, siis oleks näha ka teie menstruaalfunktsioon füsioloogiliselt. Kui emakas on väga väike, siis menstruatsioonid reeglina puuduvad. Ravi on olemas ja vajalik kui hormoonidest on naissuguhormoone normist vähem. Sel juhul tehakse hormoonravi ja kasvatatatakse emakat. Kui teil mensesed käivad ilma pillideta hästi, siis ei pea ravi tegema ja teie emkas on teile paras. Kui olete rasetunud, siis järelikult on emakakga kõik korras ja kannate lapse lõpuni. Emakas kasvab raseduse ajal vastavalt lapse suurusele. tervitades Dr Kadastik