Kandidoos 20.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Kas kandidoos on pärmseenhaigus või lihtsalt seenhaigus..?
Mul on pidevalt vaevanud mure seenhaiguse pärast. Kui see ilmub, lähen kohe günekoloogi juurde, viimati kirjutati mulle Gyno-Pevaryl 150+kreem ka seal hulgas. Nüüd juba nädal aega see jama, jube sügelus ikka veel , kui natukene vaid on asi taandunud..Mida ma veel võiks kasutada, teisi kreeme, kui tihti võib tupeküünlaid kasutada, peaks äkki uuesti välja kirjutama? Miks seenhaigus nii tihti tagasi tuleb? Partneril kaebusi ei ole, kuigi vahepeal oli ta 4 kuud eemal, siis nagu ei olnud asi nii hull, kuid kui olime taas 3 nädalat koos, lõi mul jälle haigus välja, ja suvel on eriti hull, kui sügelus tagasi tuleb? Äkki ma ei tohiks pille võtta (Jeanine)??? Kas see võib mõjutada seenhaigust?
Või muutma toidumenüüd?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
kandidoos e. tupe (pärm)seenhaigus on kõige sagedasem naiste arsti poole pöördumise põhjus. Soodustavateks faktoriteks seeninfektsiooni tekkeks on organismi vasupanuvõime langus(põetud haiguse järgi, stress-situatsioon jm.), pillide kasutamine, ravi antibiootikumidega. Kui tuperavi efekti ei anna ja probleem kordub, peab ravi tegema ka partner( ka siis, kui tal kaebusi ei ole). Parim on suukaudne seenevastane tablett.