probleemid menstruatsiooniga 16.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 28, soov rasestuda 1,5 aastat. Probleem järgmine: peale aborti 4 aastat tagasi, hakkasin võtma rasestumisvastaseid tablette Minulet. Esimene menstruatsioon (mäletamist mööda) oli normaalse vereeritusega ja kestis 7 päeva. Tarvitasin tablette järjest 2 aastat, mille jooksul oli vähenenud vereeritus ja kõikidel kordadel tuli lisaks punasele ka pruuni eritust. Pärast tablettide ära jätmist poole aasta pärast hakkasid iga kuu kaks päeva enne päevasid pruunikalt määrima ja vereeritus läks veel väiksemaks ja lausa mustaks kohati. (Esimesel kahel päeval enamjaolt punakas ja siis kuskil kolmel päeval pruun ja vähene). Nüüd on paaril korral menstruatsioonieelne määrimine läinud tugevamaks (lausa punakaks vahepeal). Päevad hilinesid vahepeal peaage 2 nädalat. Arst määras mulle Tuphastoni tabletid 14-25 päevani (tsükkel peaks olema 28p). Tablettide tarvitamisega on tsükkel regulaarsem aga vereeritus ei ole ikka korras. Arst ütles, et peamine probleem on rasestumine, et ei peaks selliste päevade pärast muretsema. Mul on millegi pärast tunne, et häired võivad olla põhjustatud nendest rasestumisvastaste tablettide tarvitamisest, et see lõi miskit paigast täiesti ära, kuigi kardan ka kõige hullemat. Olen lugenud, et sellised sümptomid võivad olla põhjustatud kollaskeha puudulikkusest? Kas oleks mingit 'asja', mis viiks selle tasakaalu. Perearst diagnoosis aasta tagasi, et mul on rauda vähe, olen tarvitanud vastavaid vitamiine. Kas võib olla põhjus selles, et mulle üldse ei sobi hormoontabletid? Kas agnucaston tabletid võiksid aidata ja ega need ometi rasestumist takista? A veel selline asi, et kui mul päevad hilinesid oma 2 nädalat, siis mul esines päris tugevat pea ringlust, et arvasin ennast rase olevat... Ovulatsioon paistab toimuvat, kuigi ma pole veel täpselt aru saanud, aga mul on tunne, et suurem temperatuuri tõus on mingi 5 päeva (st. 7 päeva enne menstruatsiooni). Üks asi veel paremal alakõhus esineb aegajalt sellist paikset (nö üks koht valitab - soolikas?) valu. Mul on täpselt selline tunne, et see kogub nagu gaase vms.(läheb aegajalt nagu suuremaks, et tunnen teda. Arst arvas, et on seotud ovulatsiooniga, aga ta valutab x aegadel. Arst ütles et munasari on ilus väike. Analüüse suuremaid pole tehtud, kuna partner asub kaugel, mis võib ka mitterasestumise põhjuseks olla.
Tuli väga pikk kiri ja loodan, et vajalik sai öeldud. Endal jääb küll mulje, et võiks ennast vaikselt maha kanda.
Loodan saada vihjeid põhjustest ja mida ma tegema/tarbima peaks.
Suured tänud ette!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!Teie lugu on kaunis tüüpiline.Naised,kes on pikka aega kasutanud rasestumisvastaseid pille,kaebavad just niisuguste ilmingute üle.Ärge seda Dufastoni ja Agnucastoni praegu võtke.Pöörduge günekoloogi poole ,soovitan määrata vereseerumis m.tsükli 5.ja 18.päeval hormoonide sisaldus ja vastavalt sellele määrata ka ravi.Te ei ole mingi lootusetu juhtum,vaid uurimata patsient.Partneri kaugelasumine võib küll rasestumatuse põhjuseks olla,kuid Teie m.tsükkel tuleb kindlasti korrastada.Edu soovides,Maie Väli