soovime rasestuda 07.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Alates 2002 aasta juulist, kui lõpetasin Marvelon-i tablettide võtmise, üritame abikaasaga saada last. Peale tablette käis menases nii kolm kuud ja siis kadus ära. Kuna rasedusega polnud tegu, läksin 2003 aasta jaanuaris arstile. Ise oma naiivsuses arvasin, et äkki varajane menopaus juba. Arst pühkis küll need kahtlused, aga sain teada, et mul on PCOS. Mind üllatas see, et siiani polnud ükski arst seda maininud, kuigi ebaregulaarset tsüklit olen ikka kurtnud. Olen 39 aastane ja mul on ka kaks poega-sündinud 1985 ja 1992.
Edasi läks siis lugu nii, et 2003 a aprillis tehti mulle laparoskoopiline operatsioon munasarjade "drillimisega". Opi käigus selgus, et kõik muu on korras, ei mingeid liiteid ega muid probleeme. Opereeriv arst tunnistas mind täiesti terveks. Esimesed päevad peale oppi hakkasid juuli lõpus. Rasestuda ei õnnestunud. Nüüd siis eelmise aasta novembris ja detsembris vaadati uh-ga , kas ov toimub. Nendel kuudel igatahes ei toimunud. Võimalik on ju ka see, et minu vanuses iga kuu ov-d ei toimugi. Arst arvas, et minu ainuke tee on IVF. Kahjuks, pole see meile taskukohane. Nüüd, kui jaanuaris menses hakkab, soovitati võtta Serophenet.
Mind teeb murelikuks aga see, et kas on kõik korras mu kilpnäärmega ja kuivõrd võib see minu olukorda mõjutada? Hormoonanalüüs on mul võetud ainult üks, enne operatsiooni. Kilpnäärmeprobleeme on olnud nii mu emal, kui õel ja ise olen teismelisest peale tundnud kõris perioodilist poomistunnet.
Tegelikult tahangi teada Teie, kui spetsialisti arvamust, olen ma väga lootusetu, või on siiski lootust meie suurima soovi täitumiseks?
Teile parimat soovides, ootan vastust.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Ei ole siin midagi lootusetut.Peale Marveloni võtmist ( mis pärssis ovulatsiooni),on üsna loogiline,et ultrahelis leiti polütsüstilised muutused ja et hiljem oli m.tsükli häire.On naisi,kellel on ovulatoorne m.tsükkel ainult paar korda aastas,aga rasestumine õnnestub ikka,sest kasutatakse ovulatsiooni stimulaatoreid.Kilpnääret tuleb antud juhul ilmselt eraldi käsitleda,see võib küll pisut suurem olla,aga kui hormoonid on korras,ei ole see takistuseks rasestumatuse korral.Edu soovides,Maie Väli