Menstruatsiooni taastumine peale hormoontalbette 27.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 23 aastane ning septembris lopetasin pikemaks ajaks välismaale minemise tõttu Mercilon tablettide võtmise, mida olin eelnevalt kasutanud kolm aastat. Arst hoiatas, et peale tablettide kasutamise lõpetamist võib menstruatsiooni taastumine võtta aega kuni pool aastat ja sinnamaani pole põhjust muretsemiseks (kui rasedus on kindlalt välistatud). Enne tablettide võtmse alustamist oli mu tsükkel pikem kui tablettidega reguleeritud tsükkel ja ka väga kindlat kellaajalist regulaarsust ei olnud. Esimene kord tulin nö tabletivaba menstruatsioon mõned päevad peale seda, kui oleks tulnud tablette edasi vottes, kuid kestis ainult kolm paeva (tavaparase 5 asemel). Teisel korral algas menstruatsioon nadal aega hiljem ja kestis kuus paeva. Nüüdseks on aga möödas juba poolteist nädalat kauem, kui eelmisel korral ja menstruatsioon alanud pole. Kas juhul kui rasedus on välistatud, on põhjust muretsemiseks ja tuleks pöörduda arsti poole või võib selline kõikumine olla endiselt põhjustatud tabletivõtmise lõpetamisest? Mõned aastat tagasi on mul korra ka ravitud kandidoosi (?), kas see annab põhjust muretsemiseks?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kandidoosil ei ole nimetatud kaebustega mingit pistmist.Menstruatsioonitsükli taastumine on väga individuaalne,mõnikord võtab aega 6-9 kuud.Kui kahel järgmisel kuul kordub eelpoolkirjeldatu,siis võiks paluda oma günekoloogi,määrata hormoonide sisaldus vereseerumis.Edu soovides,Maie Väli