tupeseen, pillid jms 26.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mul on mure korduva tupeseenega. Põhimõtteliselt leppisin sellega, et see aeg-ajalt kordub, kuna hakkasin märtsi algusest võtma Logesti pille. Mingeid kõrvalnähtusid peale lisa 3 kilo (mis kadus 6 kuu pärast) ja korduva seene ei ole tunda. Kuid nüüd on seen muutunud regulaarseks. Enne käis vahetevahel...nii 2 kuu tagant...või kolme. Nüüd aga täpselt nädal aega enne päevi hakkab tupe ümbrus kihelema, kui kohe salviga (Gyno-Pevaryl...vist kirjutatakse nii) kallale ei asu, siis läheb väga ägedaks....aga üldiselt saab salviga jagu. Mulle öeldi, et see on normaalne näht, mis pillidega kaasas käib.
1. Kas see on normaalne, et seen NII TIHTI käib?
2. Kas mingil hetkel võib tekkida seenel rohu vastu RESISTENTSUS? (Mis ma siis teen??? see pidi parim seeneravim olema)
3. Kas on mõtet pille vahetada? Kas see muudaks midagi? Või on mõndadel naistel lihtsalt KÕIKIDE pillidega seen?

Sel kuul on 2 korda juhtunud seda, et olen unustanud pilli võtta ja siis järgmise korraga võtan 2. (päevad hakkavad 1 jaan, voolus on nädal vähemalt olnud) 'Tänu' sellele on nüüd kergelt roosakas tupeeritus, mis iseenesest on normaalne (mais oli ka üks selline periood, kui unus pill võtmata ja pidin samamoodi topelt võtma). Kuid selle erituse ja pesukaitse kandmisega (vist) kaasnes tupe ümbruse punasus ja ärrituvus. Kasutasin Vitadermina 'gel intimo' (läbipaistev geel mõeldud välissuguelundite rahustamiseks kuivuse või põletikulisuse/ärrituvuse korral - hea stuff). Mingil määral aitas...kuid 'ebaloomulik keskkond' sealkandis ei kao. Lisandusid pisikesed haavandid nahavoltides (kuivusest?), millest sain jagu Ratiopharm Wundt palsamiga (pantenooliga kergelt) (rasvane mõnus salv). Kerge eritus muudkui jätkub, roosakast läinud natuke punasemaks ehk verisemaks.
Eile olime partneriga vahekorras, rohke libistusaine ja pika eelmänguga kaasa aidates. Sisenemine oli valulik algul ja mingi ebamugavustunne oli ka alguses, tasakesi sai sellest üle. Täna aga on eritus jälle natuke punasem ja tupes (urineerima minnes on ka seda hästi tunda) on kogu aeg mingi imelik, ebamugav tunne. Võib-olla polnud ärrituvus ainult välissuguelunditel....?
Mida sellest kõigest arvama peaks? Kas on mõtet küsida naistearstilt mõnda põhjalikku uuringut? Või lihtsalt ootaks kuni tuleb järgmine pilliring, ehk läheb kõik korda? Mida ma määrima peaks? Sest ärrituvusest saab ehk lõpuks jagu...aga nüüd tuleb see "1 nädal enne mensi - seen", et ma ei saa aru, kas kerge sügelus on paranemisest või "teretulemast seen".
Mul on ka mingi teine salv, mida pole hetkel käepärast, et nime õigesti kirjutada, mingi linalodin, või lianoldin või...(valge tuup, pruun kiri, aplikaator kaasas), mida kasutatakse tupekeskkonna taastamiseks (eriti rasedatele oli vist...kui õigesti mäletan)

Andmeid veel: vanus 22, regulaarne seksuaalelu ühe partneriga peaaegu 1 a, sünnist saati eri asjade vastu allergia - atoopiline dermatiit (organismi vastupanuvõime ka nõrgem...vist sellest...ja viimased 5 kuud on mingil põhjusel allergia ägenenud, kuid me allergoloogiga ei ole leidnud veel põhjust). Septembri algul oli äge põiepõletik (külmetasin), mis sai välja ravitud...aga külmade ilmadega (kuigi kannan termopesu) ja üldse vahepeal on EBAMUGAVUSTUNNE urineerimise ajal. Kuigi konkreetselt seda valu, mis oli põletikul, ei ole. Ja dushi all käies, või veega solistades on kergelt pidamatusega probleeme - peab vaeva nägema et kinni hoida urineerimisvajadust.
(mina kaaslasel teine partner, tema mul esimene, raskete suguhaiguste kartust olla ei tohiks)

Ette tänades,
M.R.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Teie pikka lugu lugedes jääb mulje, et tegemist on tupeseenega, mis on krooniline. Loomulikult pillid võivad sellele bveel kaasa aidata. Normaalne see kindlasti pole, nagu teil eriti tihe ägenemise periood. On olemas profülaktilise ravikuurid, mis kestavad reeglina 1/2 aastat teatud skeemi järgi. Sellise raviga kindlasti saab vähendada retsidiive. Kui tupeseen on halvasti ravile alluv, siis peate pillid ära jätma üldse., Oluline on ka hügieeni põhimötted(ei tohi pesta tava seebiga , kasutage intiimpesuvedelikku), ei tohi kasutada pidevalt pesukaitsed, pesu peaks olema mitte sünteetiline. Kui järgida selliseid põhimõtteid, siis saab ka retsidiive vähendada. Kindlasti peaksite tegema kõik proovid suguhaigustele liskas. Immuunssüsteemi tugevdavad preparaadid on soovituslikud. Head vana-aasta lõppu.