tupeseen, pillid jms 26.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mul on mure korduva tupeseenega. Põhimõtteliselt leppisin sellega, et see aeg-ajalt kordub, kuna hakkasin märtsi algusest võtma Logesti pille. Mingeid kõrvalnähtusid peale lisa 3 kilo (mis kadus 6 kuu pärast) ja korduva seene ei ole tunda. Kuid nüüd on seen muutunud regulaarseks. Enne käis vahetevahel...nii 2 kuu tagant...või kolme. Nüüd aga täpselt nädal aega enne päevi hakkab tupe ümbrus kihelema, kui kohe salviga (Gyno-Pevaryl...vist kirjutatakse nii) kallale ei asu, siis läheb väga ägedaks....aga üldiselt saab salviga jagu. Mulle öeldi, et see on normaalne näht, mis pillidega kaasas käib.
1. Kas see on normaalne, et seen NII TIHTI käib?
2. Kas mingil hetkel võib tekkida seenel rohu vastu RESISTENTSUS? (Mis ma siis teen??? see pidi parim seeneravim olema)
3. Kas on mõtet pille vahetada? Kas see muudaks midagi? Või on mõndadel naistel lihtsalt KÕIKIDE pillidega seen?

Sel kuul on 2 korda juhtunud seda, et olen unustanud pilli võtta ja siis järgmise korraga võtan 2. (päevad hakkavad 1 jaan, voolus on nädal vähemalt olnud) 'Tänu' sellele on nüüd kergelt roosakas tupeeritus, mis iseenesest on normaalne (mais oli ka üks selline periood, kui unus pill võtmata ja pidin samamoodi topelt võtma). Kuid selle erituse ja pesukaitse kandmisega (vist) kaasnes tupe ümbruse punasus ja ärrituvus. Kasutasin Vitadermina 'gel intimo' (läbipaistev geel mõeldud välissuguelundite rahustamiseks kuivuse või põletikulisuse/ärrituvuse korral - hea stuff). Mingil määral aitas...kuid 'ebaloomulik keskkond' sealkandis ei kao. Lisandusid pisikesed haavandid nahavoltides (kuivusest?), millest sain jagu Ratiopharm Wundt palsamiga (pantenooliga kergelt) (rasvane mõnus salv). Kerge eritus muudkui jätkub, roosakast läinud natuke punasemaks ehk verisemaks.
Eile olime partneriga vahekorras, rohke libistusaine ja pika eelmänguga kaasa aidates. Sisenemine oli valulik algul ja mingi ebamugavustunne oli ka alguses, tasakesi sai sellest üle. Täna aga on eritus jälle natuke punasem ja tupes (urineerima minnes on ka seda hästi tunda) on kogu aeg mingi imelik, ebamugav tunne. Võib-olla polnud ärrituvus ainult välissuguelunditel....?
Mida sellest kõigest arvama peaks? Kas on mõtet küsida naistearstilt mõnda põhjalikku uuringut? Või lihtsalt ootaks kuni tuleb järgmine pilliring, ehk läheb kõik korda? Mida ma määrima peaks? Sest ärrituvusest saab ehk lõpuks jagu...aga nüüd tuleb see "1 nädal enne mensi - seen", et ma ei saa aru, kas kerge sügelus on paranemisest või "teretulemast seen".
Mul on ka mingi teine salv, mida pole hetkel käepärast, et nime õigesti kirjutada, mingi linalodin, või lianoldin või...(valge tuup, pruun kiri, aplikaator kaasas), mida kasutatakse tupekeskkonna taastamiseks (eriti rasedatele oli vist...kui õigesti mäletan)

Andmeid veel: vanus 22, regulaarne seksuaalelu ühe partneriga peaaegu 1 a, sünnist saati eri asjade vastu allergia - atoopiline dermatiit (organismi vastupanuvõime ka nõrgem...vist sellest...ja viimased 5 kuud on mingil põhjusel allergia ägenenud, kuid me allergoloogiga ei ole leidnud veel põhjust). Septembri algul oli äge põiepõletik (külmetasin), mis sai välja ravitud...aga külmade ilmadega (kuigi kannan termopesu) ja üldse vahepeal on EBAMUGAVUSTUNNE urineerimise ajal. Kuigi konkreetselt seda valu, mis oli põletikul, ei ole. Ja dushi all käies, või veega solistades on kergelt pidamatusega probleeme - peab vaeva nägema et kinni hoida urineerimisvajadust.
(mina kaaslasel teine partner, tema mul esimene, raskete suguhaiguste kartust olla ei tohiks)

Ette tänades,
M.R.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Teie pikka lugu lugedes jääb mulje, et tegemist on tupeseenega, mis on krooniline. Loomulikult pillid võivad sellele bveel kaasa aidata. Normaalne see kindlasti pole, nagu teil eriti tihe ägenemise periood. On olemas profülaktilise ravikuurid, mis kestavad reeglina 1/2 aastat teatud skeemi järgi. Sellise raviga kindlasti saab vähendada retsidiive. Kui tupeseen on halvasti ravile alluv, siis peate pillid ära jätma üldse., Oluline on ka hügieeni põhimötted(ei tohi pesta tava seebiga , kasutage intiimpesuvedelikku), ei tohi kasutada pidevalt pesukaitsed, pesu peaks olema mitte sünteetiline. Kui järgida selliseid põhimõtteid, siis saab ka retsidiive vähendada. Kindlasti peaksite tegema kõik proovid suguhaigustele liskas. Immuunssüsteemi tugevdavad preparaadid on soovituslikud. Head vana-aasta lõppu.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

Ebamugavustunne pärast vahekorda

Tere! Käisin naistearsti vastuvõtul märtsis ja mulle kirjutati tupeseene raviks küünlad ja kreem, igapäevased kaebused on nüüdseks kadunud. Kirjutati ka rasestumisvastased pillid Yasminelle. Kohtun oma ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere,
ilmselt on tegemist siiski tupeseene poolt tekitatud ärritusega. Probleem laheneb, kui teete koos partneriga seenevastast ravi ( flukonasooliga või itrakonasooliga). Tabletid sulle ja partnerile ...

Loe edasi

Mirelle pillid

Tere.
2006. aastal alustasin NuvaRingi kasutamisega. Kasutasin pool aastat ning kuna alakõhus esines ebamugavustunne, vahetasin Yasminelle vastu, mille võtmise lõpetasin 2008 novembris. Tarbimise ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere,
enamus kombineeritud pillidel on antiandrogeenne toime, s.t. nad vähendavad vaba testosterooni toimet nahale ja sellega aitavad aknet kontrolli all hoida. Nii Yasminellel kui Mirellel on antiandrogeenne ...

Loe edasi

küsimus

Olen söönud diane 35 pille juba umbes aasta. Viimstel kuudel ei ole mul tabletivabal perioodil päevi olnud, ainult kerge määrimine ja ka seen kimbutab kogu aeg. Pillid määras mulle endrokrinoloog kuna ...

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! Täiesti õigus,kui söömise lõpetate olete alguspunktis.Ükskord tuleb seda ju teha. Ka on retsidiveeruv tupeseen rasestumisvastaste tablettide tarvitamisel sage kaaslane,sest östrogeen soodustab pärmseene ...

Loe edasi

Pruunikas lima tupest

Tere,
Olen 22 aastane neiu. 16 aastaselt avastati mul emaka pealt müoomisõlm, mis eemaldati, 18 aastaselt avastati mult polütsüstilised munasarjad, millepärast nüüd ka söön beebipille. Nüüd on mul ...

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Tere. Pillide pikemaajalisel kasutamisel muutuvad menstruatsioonid määrivateks, mis on üsna tavaline. Eriti on see omane Jeaninele. Seega midagi halba teiega ljuhtunud pole. Krooniline tupeseen võib ...

Loe edasi

tupeseen

Tere.
Mul diagnoosti paar kuud tagasi naistearsti juures tupeseen. Olin väga üllatunud, kuna mul pole sellist asja varem kunagi olnud. Ka on mul olnud pikka aega sama partner ning selline asi tuli ...

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Tere. Tupeseen sageli tekib suurest stressist, valest hügieenist jne. Sage tupeseene esinemine näitab, et teie tue mikrofloora on häiritud. Seda ei peeta suguhaiguseks, kuid kui mehel on ka kaebused, siis ...

Loe edasi

rasestumisvastased vahendid

Tere Dr.Ülle Kadasik!

Olen 27-aastane veel sünnitamata naine. Pöördun Teie poole järgmise küsimusega. Nimelt kasutan rasestumisvastase vahendina Diane35 (kuna mul on ka üksikud vistrikud seljal, ...

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Tere. Diane on suurte annustega hormoonpreparaat Sellest ka tugevad kõrvaltoimed. Soovitaks kasutada tunduvalt väiksemate hormoonidega pille nagu näiteks Jeanine, mis on ka vistrike vastu. Kui vistrikud ...

Loe edasi

tupeseen ja pillid

olen kasutanud umbes pool aastat rasestumisvastaseid tablette(janine).
probleem on aga selles, et mul on arvatavasti tupeseen mis ägeneb tableti võtmise perioodil. Seitsme päevase vahe ajal on aga ...

Vastas dr Aire Sekavin

Tere.
Tabletikasutajatel on leitud sagedasemat seenepõletiku ägenemist. Proovige teha ravi koos partneriga, samuti soovitan teha suukaudset ravi. Võite proovida ka tablette vahetada. Soovitan aga ...

Loe edasi

pillid ja vitamiinid

Milliseid vitamiine peaks võtma antibeebipillide kasutaja? Üritan küll süüa toorsalateid jms, aga jääb vist väheseks. Kas peaksid need olema multivitamiinid või mingid kindla grupi vitamiinid? Viimasel ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere!
Soovitan võtta bio-multi vitamiine, mis sialdavad kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Lõhed suunurkades tekivad B-vitamiini puudusest, seega võib alustada kohe multivitamiinidega, ...

Loe edasi

tupeseen

Tere,
Olen 23a ja mure on tupeseenega. mul on üks kindel partner ja olen väga puhas, kuid millegi pärast kimbutab mind see seen. See on valge voolus, mida ei ole üldse nii palju, kuid see kiheleb ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere! Kroonilise tupeseene raviks soovitan : Diflucani(Mycosyst) 150 mg kapsel 1 kord kuus 6 kuu jooksul.
Kõige enam on tupeseene vallandajaks stress-situatsioonid, antibiootikumid, pillid ja rasedus. ...

Loe edasi

pillid ja pärmiseen

Tere, on tervelt kolm küsimust:



1)Olen kaks korda alustanud Harmonet pillide võtmist ja peale esimest või teist kuud ei talu enam kontaktläätsede kandmist. Muidu olen Harmonetiga ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Tere!

1) Harmonet on kõige madalama hormoonkoostisega preparaat. On vähetõenäoline kahjulik toime kontaktläätsedele. Konsulteerige silmaarstiga.

2) palun lugege samas rubriigis ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi