müoom ja kilpnääre 07.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Päris "korralikku" küsimust ei oskagi esitada.... Eile ütles mu günekoloog, et tuleb lõigata. Üle kahe aasta oleme mu müoomi jälginud ja ma olen ka rohtu söönud (Danol). Suuremaks pole ta läinud, aga väiksemaks ka mitte.
Ei saaks öelda, et täna end kole mõnusasti tunnen.. Kuigi arvan, et lõikust on ilmselt tõesti vaja.
Aga see narkoos jälle - mul on kaks korda kilpnääret lõigatud ka...
Kas kilpnääre ja naistehaigused on omavahel seotud?
Kui operatsioon toimub läbi kõhu, kui kaua ja vaevaliselt pärast paranemine kulgeb?
Kas peaksin hakkama end kuidagi operatsiooniks ette valmistama (jaanuari lõpul ilmselt on aeg)?

Tänan, kui leiate aega vastamiseks.

Kaia, 40a

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Kaia! Kilpnäärme ja naistehaiguste vahel otsest seost ei ole.Kuigi olen lugenud,et sõlmelise kilpnäärme korral on täheldatud ka protsentuaalselt suuremal hulgal naistel müoomisõlmi.See on pigem statistikute kui klinitsistide tähelepanek. Ilmselt toimub operatsioon laparoskoopilisel meetodil.Enne operatsiooni on vajalik teha hulk analüüse,aga need korraldab juba Teie günekoloog.Samas annab ta Teile ka operatsiooniks nõustamise paberid ja selgitab missugust dieeti peate enne operatsiooni pidama ja millist soolte ettevalmistust tegema. Edu soovides,Maie Väli