testi usaldusväärsus 30.11.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas tupest võetud prooviga saab 100% kindlalt HPV-d diagnoosida? Nimelt minu proov osutus selle suhtes negatiivseks, aga mehel ilmusid paar aastat tagasi kondüloomid ja nüüd ravib neid. Kummalgi pole 10 aastat teisi partnereid olnud. Kas võin olla kindel selle proovi põhjal, et mul seda viirust ikka tõesti ei ole? Kas tohin sel juhul temaga ilma kondoomita enam üldse vahekorras olla?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
1. HPV analüüs on kallis, 272.-. Seetõttu, jm. teistel põhjusel tuleks analüüsi võtta õigesti: emakakaela kanalist spetsiaalse komplektiga DNA uuringuks.
2. Mitte kõik partnerid ei nakatu 100% kõikidesse sugulisel teel levivatesse haigustesse (neid on ~40 ringis). Tugev organism saab viirusest jagu (Teie?).
3. Teil on oluline määrata kord aastas PAP analüüs emakakaelalt ja emakakaela kanalist vähirakkudele. Kui nendes analüüsides on muutusi, vaid siis on näidustatsud uurin HPV-le.
Ise tasudes võite muidugi paluda ka kord aastas huvi pärast analüüsi HPV-le võtta.
4. Eelneva põhjal tehkegi otsus kondoomi suhtes, kas riskite ~40 võimaliku haigusega või olete terve ja tugev ning Teie ei kuulu nõrgestatud immuunsusega inimeste hulka.
Kui suitsetate, lõpetage suitsetamine ja mees ka. See on esimene samm HPV vastu võitlemiseks.