hormonaalne ravi 11.06.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Arst määras segase mensese tõttu ja tehtud vereanalüüsi põhjal neljakuuseks ravi üks Provera tablett päevas. Kuna mõned kuud on juba olnud soov rasestuda, siis mõned küsimused seoses selle ravimiga. Kas nimetatud ravimi võtmise ajal on võimalik (või kas üldse tohib) rasestuda? Oodatava menstruatsioonini (mil algab ka tablettide võtmine) on veel aega, kas seni tuleks rasestumist vältida ja kuidas mõjub see rohi juhul, kui rasedus peaks juba olemas olemas? Või tähendab hormonaalne nihe hoopiski seda, et rasestumine enne selle ravi läbiviimist polegi võimalik?

Ja veel. Fertilitase kodulehelt lugesin, et hormooniuuringuteks võetakse veeniverd tsükli erinevatel päevadel mitu korda. Minu puhul otsustas arst ühe analüüsi põhjal - kas tulemus on sel juhul üldse usaldusväärne ja ravi alustamiseks piisav?

Ette tänades.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Provera e.medroksüprogesteroonatsetaat on kollaskehahormoon,mis vähendab östrogeenide toimet emaka limaskestale,seetõttu kasutatakse seda preparaati emaka verejooksude korral,endometrioosi korral ja menstruatsioonitsükli häirete korral. Tavaliselt manustatakse preparaati 10 päeva vältel 2-3 tsükli jooksul ,alustades sellega tsükli 16.päeval.Kas tõepoolest soovitati Teil võtta seda ravimit menstruatsioonitsükli algusest? Ma arvan,et Teil diagnoositi menstruatsioonitsükli teise faasi puudulikkus ja seetõttu ka soovitas günekoloog teist faasi toetavat ravi PROVERAGA. Rasestumisvastasena need tabletid loomulikult ei toimi,küll aga võite nende tablettide ajal rasestuda. Ja veel,hormoonuuringuteks võetakse verd tõesti tsükli erinevatel päevadel,kuid sõltub,millist hormooniväärtust tahetakse hinnata. Kuna Teil arvati olevat tsükli teise faasi puudulikkus,siis on loogiline, et kontrolliti hormoone ühel korral, tsükli teises faasis..