hormoonid 15.05.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 40 a-ne ja mul esineb peaaegu kogu aeg mingisugust voolust. Külastan naistearste alates 16. eluaastast regulaaarselt ja selle probleemi esinemise ajal(10 a) on mulle tehtud mitu korda ultraheli uuringuid ja 3 korda n ö kraapimist. Kuna ma ei talu hästi narkoosi, siis tehakse seda ilma ning see on kole mu meelest. Aga tulu pole. Ütlevad, et midagi pole leitud. Kord peale kraapimist öeldi, et oli "palju materjali" ning peale seda korda on vähemalt verejooksude ajal tükkide esinemine vähenenud. Tampoone ma eriti ei armasta, sest vere hulk on mul alati suur olnud ja neist pole kasu, nii kui tõusen ja astun peale paaritunnist istumist on rada ikkagi järel. 2-3 päeva peale verejooksu hakkab aeg-ajalt erituma väheste verekiududega voolust, mis suureneb järsult 1-2 päeval umbes perioodi keskel, kui tuleb vesist eritist korraga nagu lõhkeks miski enne kõhu punni ajanud ja vähest pinget tekitanud asi. Ainult nädalakese saan ilma pesukaitseta olla. Kõige hullem on see suvel, ei julge ujumisriietega ollagi, kunagi ei tea, millal jalgevahe äkki "läbi annab". Olen 15 a tagasi paar korda spiraali pannud, mis ka kiiresti välja tulid ning rasestumisvastased või n ö ravitabletid ajavad mu enesetunde talumatuks, ka ei kannata ma tupekuule, mis ajavad mind keset ööd ülesse õudse enesetundega, mis ei parane enne kui olen end rohke veega tublisti uhanud, et kuulijääke välja saada. Kas see kõik peabki nii jääma kuni üleminekueani. Räägitakse, et siis võimenduvad kõik probleemid? Ette tänades hea nõuande eest.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Menstruaaltsükli väliste veritsuste korral soovitaks alustada emakakaela tsütoloogilisest ja põletikuanalüüsidest ning emaka limaskesta ultraheli uuringust. Kui ultraheli uuringul emaka limaskest on paksenenud, tuleks teha hüsteroskoopiline uuring (mitte puhastus!). Hüsteroskoopilse uuringu ajal saab hinnata emaka limaskesta seisundit, vajadusel võtta ka uuringuks materjali. Seda operatsiooni saab teha ka spinaalanesteesias (''seljasüstiga'').

Tsükli keskel olev rohke voolus (mõnedel naistel ka veresegune) on tingitud ovulatsioonist. See on aeg, kui munarakk vabaneb munasarjast, organismis toimub siis kiire östrogeeni langus, millele reageerib ka emaka limaskest. Ovulatsiooniaegne veritsus ei vaja ravi. Veritsus kaob, kui ovulatsioone enam ei ole . Pillide kasutamisel ovulatsiooni ei teki. Praegu on kasutusel väga erineva hormoonisisakdusega tablette, vesteldes oma günekoloogiga leiate järsku ka endale sobiva.

Rasestumisvastaseks vahendiks võiks Teieealisele naisele sobida ka hormoonspiraal. Hormoonspiraalikasutajatel muutub limaskest õhukeseks, menstruatsiooniaegne veritsus väheneb, mõnel naisel võib isegi lakata. Kui Teie perel enam lapsesaamissoovi ei ole, võiksite kaaluda ka sterilisatsiooni (laparoskoopial munajuhade läbilõikamist).