menstruaaltsüklihäired 30.08.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 41 aastane,kuusteist aastat tagasi emakavälise raseduse tõttu eemaldatud üks munasari ja munajuha,rasestumisvastase vahendina kasutan kondoome.Umbes poolteist aastat tagasi algasid tõsisemad tsüklihäired.Ultrahelis leidis arst munasarja tsüsti,parandas ennast ja ütles,et see on tegelikult folliikul.Kirjutas mulle rasestumisvastaseid tablette ravi eesmärgil. Järgnevates ultrahelides oli see moodustis kadunud. Paar kuud oli tsükkel korras ja siis jälle jäid päevad ära. Viimati tarvitasin Norcolutti. Kaks kuud peale tablettide tarvitamist oli tsükkel korras, nüüd jälle kolm kuud menstruatsiooni pole. Kas mu ühel munasarjal on olnud liiga suur koormus või on mind tabanud varane kliimaks või midagi muud? Kas pean jäämagi tablette võtma või võivad päevad ka puududa? Tegelikult tunnen ma end hästi, valusid kõhus ei ole. Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Sellises vanuses võivad tõesti tekkida juba tsüklihäired, mis seotud munasarjade töö teatud langusega. Kliimaks algab küll hiljem, kuid perioodieelselt võivad esineda teatud kaebused. Ikkagi soovitaks võtta tablette, ja eelkõige kollaskeha preparaate, mis reguleerib teie tsüklit. Kui menstruatsioonid on korrapäratud, võib ju tulla ootamatu raseduski.Norcolutti võtaksite tsükli II pooles 10 päeva, nii umbes 6 kuud. Samas kui teie ei soovi seda ravi teha, siis ärge võtke midagi ja käige regulaarsel kontrollil günekologi juures. Dr.Kadastik