Rasestumisvastased süstid 18.05.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Sain ühelt oma tuttavalt teada, et on olemas sellised süstid, mis kaitsevad rasestumise eest nig mis jätavad ära menstruatsiooni. Kas võiksite nendest natuke lähemalt rääkida.

Kas neid võivad kasutada ka need kes pole veel sünnitanud ja kas nendel on ka mingeid kõrvalmõjusid?

Ette tänades!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Süstid on iga kolme kuu tagant süstitavad(depoo-preparaadid). Nende puhul rasestumist ei toimu ja sageli menstruatsioonid cvõivad üldse ära jääda või on vähese verega. Sünnitamat naistele ja alla 30 aastastele ma neid ei soovitaks. Need sobivad rohkem pisuta vanematele naistele. Nende korral on ka kõrvaltoimeid: võib tõusta pisut kehakaal ja võivad tekkida soovimatud veritsused. Peale süstide lõpetamist tsükkel taastub korralikult.