tsüst 15.05.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mu emal oli 1 tsüst ühes ja 2 tsüsti teises munasarjas. Tal olid need kaugele arenenud ja nüüd opereeriti tal munasarjad ära. Kas võiksite lühidalt öelda, mida selline muutus naise jaoks kaasa toob. Tänan!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Munasarjade eemaldamise tagajärjel (kui naine on menopausieelsel perioodil) tekib väga kiirest östrogeenide langusest rohke üleminekueale iseloomulike sümptomite vallandumine. Sellisteks vaevusteks on kuumahood, higistamine, närvilisus, peavalud, unehäired, meeleolu muutused jne, samuti ka tupe kuivus, naha kuivus ja õhenemine, naha elastsuse langus, hiljem ka luude hõrenemine, ateroskleroosi süvenemine. Kui naine on juba menopausis, sellist drastilist sümptomite tõusu tavaliselt ei teki. Oluline oleks teada, kas tegemist on healoomuliste või pahaloomuliste tsüstidega. Kui tegemist on healoomuliste tsüstidega, võiks östrogeenide puuduse vältimiseks hakata kasutama östrogeenasendusravi. (Kui emakas on allles , siis kindlasti koos gestageenidega), ravi määrab naistearst . Pahaloomuliste munasarjatsüstide korral otsustab onkoloog, kas hormoonasendusravi on näidustatud või mitte.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

tsüst

Olen 40 a. naine. Hiljuti avastati ultraheli uuringus 5x6 cm tsüst. Kas oleks mõistlikum võtta jälgimisaega, et tsüst iseenest kaoks või ei tohiks enam oodata ja peaks laskma opereerida.

Maie Väli

Vastas dr Maie Väli

Tere! Kui Teil kaebusi ei ole,võiks pisut oodata.Edu soovides,Maie Väli

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi