tsüstid 12.06.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere Lp. Doktor!
Ma tülitaksin teid sellise küsimusega-Kui on tsüst (ikkagi kasvaja, nagu ühes
populaarses terviseajakirjas toonitati), kas siis saunas käimine ja päikese käes viibimine on ohtlik? Paar aastat tagasi avastati mul müoom( mis nüüd koos emakaga on eemaldatud) ja esimene asi mida KÕIK tohtrid ütlesid, et hoiduda
päikese käes olemisest ja saunast. Nüüd olen hädas munasarjatsüstidega ( on ka veel neerutsüst), mis tulevad ja ilmselt ka kaovad ise.
Kas ma peaksin sauna vältima ja suvel kogu aeg varjus istuma?Tegelikult meeldib mulle saun väga ning mõõdukas päike oleks ju ka mõnus? Aga kas
ohutu? Ette tänades Murelik 48.a naine.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,murelik naine! Suure tõenäosusega on Teil tegemist follikulaartsüstidega,mis tekivad siis,kui küps folliikel ei lõhke.Nad on alati healoomulised ja asümptomaatilised ja leitakse juhuslikult.Tsüstid kaovad iseeneslikult paari kuu jooksul ja ravi ei vaja.
Seega võite käia saunas ja päevitada.Soovin Teile ilusat suve! Maie Väli