progesterooni puudulikkus 03.06.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, palun vastake minu küsimusele.
Oleme mehega lastetud, tähendab, ei tule meil kahe aasta jooksul last, tegime igasuguseid uuringuid, mul on kõik korras , nii GSG kui ka üldine hormonaalne foon, abikaasal on natuke vähendanud normaalsete seemnerakkude arv.Arst ikka ütles , et peame veel natuke oodata, äkki ikka õnnestub, kui mitte, teeme septembris IUI, aga mina hakkasin kahtlema, et mul on progesterooni natuke vähe, nimelt, tsükli 25,ndal päeval oli analüüsi järgi 3,6 ng/ml ning enne menstruatsiooni suurenevad ja muutuvad valulikuks mu rinnad, ja veel, nagu ultraheli näitas, mul on multifollikulaarsed munasarjad, muidu tsükkel on stabiilne (28-30päeva), baastemperatuur on kahefaasiline ning palaviku tõus on 18ndal päeval.Kahjuks, ei tea ma progesterooni normi, ütelge palun, kas mul on see arv normaalne ja kas on üldse meie paari viljatus seotud minu hormonaalfooniga?

ette tänades

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Progesteroni normi piirid tsükli II faasis on 3,0-67 nmol/ l. Kui on kahtlus kollaskeha puudulikkusele , võiks määrata progesterooni ovulatsiooni järgselt. 5. päeval peale ovulatsiooni võiks normi korral progesteroon olla suurem kui 45 nmol/l, 7. päeval üle 32 nmol/l. Kui Teie temperatuuri tõus on 18 päeval, tsükkel tavapäraselt 28 päevane ja umbes 8 päeval progesteroon 3,6 võiksite tõesti kasutada tsükli teise faasi toetamiseks gestageeni. Raske on aga öelda ilma Teid ja kõiki Teie analüüse ning uuringuid nägemata , kas Teie viljatuse põhjus on ainult hormonaalne või on see kombineeritud ( Nii Teie kui partneri poolne).
Tervitades Aire Sekavin