akne (?) 37a. 17.02.17 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mureks on halb näonahk. Vistrikud tekkisid juba ca 13-14 aastaselt, ning vahelduva eduga võitlen nendega siiani. Olen käinud väga palju arstide vahet, kuid püsivat abi pole saanud, ja nüüd ei oska enam midagi peale hakata.. Olen viimased 10a võtnud Jeanine beebipille. Punnid ägenevad enamasti ca nädal enne päevade algust, kuid viimasel ajal ei ole lööve vaibunud ka päevade ajal ja kogu aeg on ikka väga kole olemine. Nägu punetab tugevalt, on mõningaid sügavaid sõlmelisi punne, aga suurem osa on pigem nagu villid (mäda ei ole, vaid on põletikuline punn, aga pigistades mäda ei ole, vaid on lihtsalt vedelik. Ma ei pigista ega näpi oma nägu, lihtsalt iseloomustan). Komedone ei ole. Punnid on ainult näol, kaetud on otsaesine ning suu ja nina ümbrus, viimasel ajal ka nina. Näonahk on tänu armidele ebaühtlane ja punetav. Viimati käisin arsti juures ca aasta tagasi, ning kirjutati välja Skinoren salv. Seda olen kasutanud praktiliselt igapäevaselt aga ei teagi kas mulle lihtsalt tundus, et see nagu esialgu pisut aitas, ma ei tea, aga praegu on mu nägu hullem kui kunagi varem, ja samale nahaarstile sain aja märtsi lõpuks, niiet olen väga mures, ei tea mida teha. PS. Olen käinud seoses näonaha probleemiga ka muudel uuringutel, günekoloogilisi ega muid probleeme ei ole.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Lööbest ei ole küll pilti juures, kuid arvestades asjaolu, et komedoonid puuduvad ja vanust juba 37 e.a., siis võib kahtlustada ka teist näonaha haigust, mille nimi on rosaatsea ja mis mõnevõrra on aknega sarnane (mõlema korral esinevad vistrikud). Rosaatseale on iseloomulik just nimelt komedoonide puudumine. Ka näonaha punetus on iseloomulik rosaatseale.
Diagnoosi peaks siiski püstitama arst, kes patsienti oma silmaga näeb.
Skinoren on ravim, mis on kasutusel mõlema haiguse puhul (nii akne, kui ka rosaatsea), seega Skinoreniga võib rahulikult jätkata, kiiret efekti ei ole oodata kummagi probleemi puhul. Kui arsti juurde tagasi lähete, võib tõstatuda ka süsteemse ravi küsimus (nt.antibiootikumi tabletid või isotretinoin). Minu arvamus on, et kui määritavate ravimitega ei ole soovitud tulemust saavutatud, ei maksa karta tabletikuuri.
Lugupidamisega,
Kristi Abram