Päikesepõletus/allergia 27.05.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen üsna heleda nahaga naine, kes on viimasel 4-5a hakanud järjest vähem päikest taluma. Tekib väga kiirest sügelus ning ka villid (eelkõige lõua alla-rinnale, kaelale, aga ka kätele. Suurt muret teeb viimastel aastatel ka peanaha sügelus päikese puhul - peas on ka sünnimärk, mis on nahast kõrgem. Kas üldse ja kuidas peaksin siis suvel õues olema? Endal on 2 väikest last, kes tahaksid just palju õues olla.

Ja veel 1 mure - nimelt hakkas ca veebruaris mul selg ühest kindlast kohast sügelema v'i pigem nö surisema...sellel alal sünnimärki vms ei ole. Nahaarst soovitas kreemitada, et lihtsalt äkki nahk kuiv. Siiani ei ole see aidanud. Sügelus kord tekib ja kord kaob, st ei ole pidev. kas võib kahtlustada mingit närvipõletikku vms? Kuna nahaarsti vastuvõtuni 2 kuud aega, siis ei tahaks midagi olulist maha magada ja uuringi Teie arvamust. Kas võib kahtlustada mingit nahahaigust ja kas neil 2 asjal võib olla seos?
Mida näitaks sellisel juhul vereproov?

Tänud ette!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
See, mida kirjeldate on ilmselt päikeseallergia. Parim viis selle vältimiseks on päikesekiirgusest hoidumine või tugeva faktoriga päikesekaitse blokaatorite (SPF 50-60) kasutamine. On proovitud ka valgusravi, kui kunstliku valgusega tekitatakse eelnevalt päevitus, mis hiljem kaitseks patsienti, kui ta viibib loodusliku päikese käes. Valgusravi tuleks alustada juba varakevadel, seega sel aastal olete hiljaks jäänud. Suve teisel poolel peaks probleem iseenesest leevenema
Teie teine mure oli sügelus/surisemine seljal. Kui seljal midagi nähtavat ei ole ja kreemitamine pole aidanud, ei ole surin seotud nahahaigusega. Vahel kui inimene seisab, istub või lamab kõveralt (ebafüsioloogilises asendis), võivad roietevahelised närvid pitsuda lihaste vahele ja anda imelikke aistiguid. Mõelge hoolikalt, missugune on Teie tavaline kehaasend, võib-olla õnnestub midagi korrigeerida. Vereproov siin tõenäoliselt mingit olulist informatsiooni ei anna.
Lugupidamisega,
Kristi Abram