päikeseallergia 21.01.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Olen 30a ja pea igal suvel end probleemideta pruuniks päevitanud. Viimasel kahel aastal on tekkinud aga allergia: päikest saanud nahal löövad välja vistrikud/villid, nagu oleks nõgesepõõsasse kukkunud. Nendega oli kaetud terve keha, kõige hullemad sellised kohad, mis tavaliselt ka päikest kõige paremini peale võtavad: dekoltee, põlveõndlad, õlad. Villid sügelesid lausa kohutavalt. See kestis u nädal aega. Pärast võis jälle päikest võtta ja rohkem probleeme ei tekkinud.

Miks mul nüüd äkki selline probleem tekkis, kui varem olen kogu aeg päevitanud? Kas see võib ka iseenesest üle minna? Kas tohin päevitada, võttes samal ajal allergiavastaseid ravimeid? Kas seda on võimalik kuidagi välja ravida?

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Tegemist on nn polümorfse solaareksanteemiga e.mitmekujulise valguslööbega, mis on kõige levinum fotodermatoos ja mida esineb ligi 10 % elanikkonnast. On kindlaks tehtud, et haiguse vallandumise kutsuvad esile päikesekiirguse UVA kiired. Kõige sagedamini haigestuvad 20-30 aastased naised. On tavaline, et haigus tekib esmakordselt suve algul, 2-5 päeva pärast intensiivset päevitamist. Kui päevitamine lõpetatakse , kaob lööve 1-6 päeva jooksul. Kui aga jätkuvalt päevitatakse , püsib lööve nädalaid. Sellisel juhul peab arst välja kirjutama ravivahendid. Profülaktikaks on soovitatud ultraviolettkiirte UVB kiiri(solaarium) madalates doosides 2-3 korda nädalas mitme nädala jooksul enne päikese kätte minekut. Ka on soovitatud sisse võtta beeta- karoteeni ja nikotiinamiidi. Mõned arstid on aga seisukohal, et õigem oleks vältida liigset päikese käes viibimist, s.t. et tuleks kaitsta ennast kas riiete ja peakattega või kasutada laia toimespektriga päikeseblokataatorkreeme. Kreem peab kindlalt sisaldama UVA kiirte blokaatorit

Teatud ravimite pikaaegse tarvitamise järgselt võib päikese käes tekkida fototoksiline reaktsioon nahal ,mis võib sarnaneda Teie poolt kirjeldatud seisundile.

S.Liiv