pesemise sagedus, higistamine 14.12.01 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Enamasti olen lugenud-kuulnud, et tuleb end iga päev pesta, aga viimasel ajal kuulen tuttavailt väiteid, et iga päev pesemine ei ole nahale hea, kuivatab nahka, võib kõrvaldada loomuliku mikrofloora ja avada tee haigusmikroobidele. Alati ei ole ka võimalust iga päev pesta. Samas higistavad pidevalt mu jalalabad ja kaenlaalused. Kaenlaall jääb higi aeg-ajalt karvade külge ja ei tule ära, aitab ainult raseerimine. Antiperspirant aitab ka higistamist vähendada, aga seegi on vaja igal õhtul maha pesta. Suguelundite ümbrus määrdub ka kiiresti, hakkab halvasti lõhnama, vahel on valulik pesemisel, kui ei ole paar päeva pesnud.

Mida veel võiks teha higistamise vastu?

Millised on veel argumendid igapäevase pesemise poolt ja vastu? Kas peaks iga päev pesema ainult määrduvamaid piirkondi? Kui põhjalikult (ainult veega? seebiga?)

Tänan,

Liisa, 28.a

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Loomulikult peab inimene end iga päev pesema. Oluline on millega. Kui regulaarselt antibakteriaalse seebiga pesete,on küll võimalik, et lõpuks normaalse nahapinnal oleva ja vajaliku mikrofloora hävitate ja vastupidiselt oodatavale teie probleemid suurenevad. Igapäevaseks kehahoolduseks soovitan pesemisemulsiooni SebaMed' sarjast.

Saan aru, et olete liighigistaja, mistõttu soovitan teile Hidrofugal sarjast enesele hooldusvahend leida. Müüakse neid apteegis.