lööve 13.02.04 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on atoopiline dermatiit, mis rasedusega on ägenenud. St et varem tekkis sügelev lööve, kestendus üksnes siis, kui sõin teatud asju (apelsind, šokolaad etc), nüüd aga ei sõltu see mu söögist. Lööve tekkis näole kohe raseduse alguses, nüüdseks (26. nädal) on see levinud praktiliselt üle kogu keha (selg, õlad, käsivarred, kõht). Käsin oma murega ka raseduse algupoolel allergoloogi juures, kes määras mulle raviks salvi Hydrokortison DAK 1% ja väitis, et dermatiidi ägenemise kutsub esile loode kui võõras valk organismis. Salv hoiab lööve n-ö kontrolli all, kuid ära see ei kao ja niipea, kui lõpetan määrimise lööve ägeneb. Seetõttu olen kuni tänaseni kord päevas salvi näole määrinud (üle 4 kuu). Muretsen aga, kas selline pikaajaline ravimi kasutamine ei mõju ehk mu lapsele halvasti? Olen leppinud, et mu nahk paraneb ehk alles pärast sünnitust, kuid ilma salvita ei suudaks ma seda aega vastu pidada (sügelus on üsna talumatu). Mis te arvate, kas võiksin kuni rasduse lõpuni nimetatud salvi kord päevas kasutada?

vastuse eest ette tänades ja jõudu soovides

Murelik

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Hydrocortison salvi võib raseduse ajal kasutada vaid lühiaegselt. Neljakuuline ravimi kasutamine on juba pikaajaline ravimine. Kuivõrd preparaat võib lootele mõjuda, ei ole võimalik õelda, kuna sellealaseid uurimusi ei saa teha. Arvan, et peaksite oluliselt rohkem püüdma nahka määrida pehmendavate kreemidega. Erinevad nahapiirkonnad vajavad erinevaid kreeme. Sügelusevastase vahendina võiksite aegajalt kasutada Desitin või Dermilon pastat. Kasutamiseks peaks sobima ka Skin-kap kreem, Excipial U Lipolotio ja Lipolan kreem. Võiksite kasutada ka Ceralan kreemi, mis sisaldab ceramiide. Viimaste ainevahetus on atoopilises nahas langenud. Nimetasin mitmeid kreeme seetõttu, et atoopilise naha puhul esineb sageli individuaalne kreemide talumatus. Kõik nimetatud vahendid on apteegivahendid.